Petr Rožek nepochybuje o tom, že v Česku může dojít k podobnému teroristickému útoku, jaký v úterý večer zažil předvánoční Štrasburk.
„Já si myslím, že rozhodně ano, u nás je takových cílů taky několik, a to ať se jedná o symboly nějakých svátků, či symboly města nebo politické moci. Na druhou stranu si nemyslím, že Česko je terčem nějaké teroristické organizace jako třeba Štrasburk, kde sice ještě nebylo prokázáno, že by se jednalo o teroristický útok nějaké konkrétní organizace, obecné znaky toho činu však napovídají tomu, že se jednalo o teroristický útok. Nicméně u nás je spíše pravděpodobnost, že se tímto inspiruje někdo z lokálních lidí,“ poznamenal Rožek v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.
Když už k něčemu takovému dojde, ať už ve Štrasburku, v Paříži nebo v jakémkoli jiném městě, útočník se může v davu velmi dobře schovat. Pokud ho policisté na místě nezneškodní, když se k útoku chystá např. s tasenou zbraní, těžko ho zastaví po střelbě. Pokud agresor po útoku odhodí svou zbraň a dá se spolu s davem na útěk, policie jen těžko rozezná útočníka od obětí. Strážcům zákona v tom může pomoct kamerový systém, ale ani ten není všespásný.
I když policisté agresora po útoku identifikují, v davu musí velmi vážit, zda spustí střelbu. Existuje velké riziko, že by strážci zákona mohli zranit v davu nevinnou osobu. Nebo hůř. To by si měli uvědomit i civilisté, kteří při sobě mají legálně drženou zbraň. I oni by si v takovém případě měli třikrát rozmyslet, než svou zbraň tasí. Civilisté by se v takovém případě měli chovat podle pravidla: uteč – schovej se – bojuj.
„Velmi záleží na tom, kde je a jak daleko se nachází od útočníka. Pokud se nachází v dostatečné vzdálenosti, měl by to místo co nejrychleji opustit, případně pomoci lidem s omezenou pohyblivostí, jako jsou vozíčkáři, maminky s kočárky, lidé s berlemi a podobně. Pokud se člověk nachází příliš blízko útočníkovi, je od útočníka na dohled a na jeho dostřel, tak je potřeba toho útočníka nezaujmout, to znamená, že pokud už je člověk velmi blízko, tak si lehnout. Pokud to lze, tak se schovat za nějaký předmět, tak aby člověka útočník alespoň neviděl,“ doporučil Rožek
„Poté by se měl člověk snažit z místa co nejrychleji odejít nebo utéct. Následně může spolupracovat s integrovaným záchranným systémem na odstraňování škod, například tedy na poskytování první pomoci či donášce pitné vody. To jsou věci, které úplně běžně fungují ve vysoké koordinaci v USA,“ pokračoval Rožek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp