To by byla katastrofa! ČSSD objevila nové dno! Praha se utrhla! Moravec v neděli nestačil koukat

03.12.2017 13:51 | Zprávy

V neděli v poledne usedli v Žižkovské věži tři čeští expremiéři: Petr Pithart, Vladimír Špidla a Jan Fischer. Moderátor Václav Moravec si je pozval, aby zhodnotili povolební dění v České republice. A začaly se dít věci...

To by byla katastrofa! ČSSD objevila nové dno! Praha se utrhla! Moravec v neděli nestačil koukat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Žižkovská věž

Moderátor ČT Václav Moravec přivítal v Žižkovské věži tři expremiéry. Podle Pitharta by Čechům, Moravanům a Slezanům asi moc nevadilo, kdybychom měli úřednickou či poloúřednickou vládu. Nebylo to proti mysli T. G. Masaryka, Edvarda Beneše, Václava Havla a není to proti mysli ani Miloši Zemanovi. Jasně proti úřednickým a poloúřednickým vládám byl jen Václav Klaus. To podle Pitharta ukazuje, že se lidem politika vlastně moc nelíbí. Politika by měla být střetem idejí, ale občané českého státu politiku vnímají spíše jako střet zájmů. Pithart uznává, že v politice hrají zájmy určitou roli, ale v první řadě by mělo jít o střet idejí.

Když dostal prostor Jan Fischer, doplnil, že pro celou zemi není dobré, když zemi vládne vláda bez důvěry. „Já jsem působil ve dvou vládách... Ta moje vláda měla nejvyšší důvěru ve sněmovně. Já to nepřeceňuju, ale je to tak,“ pochválil sám sebe Fischer. Druhá úřednická vláda Jiřího Rusnoka po celou dobu vládla v demisi. Podle Fischera to nebyl nijak příjemný pocit. „Ti, kteří dnes říkají, že to byl pokus o přechod k poloprezidentskému systému, tak to je podle mě přehnané, ale nepříjemné to bylo,“ řekl Fischer.

Z úst Jana Fischera také zaznělo, že pro každou vládu je lepší, když v ní působí ministři, kteří dostali důvěru voličů ve volbách. U nominace odborníků je problém, že neprošli volebním testem, což pro jejich práci není úplně nejlepší.

Špidla se k vládě vyjádřil z trochu jiné strany. Kritizoval nastupujícího Andreje Babiše za to, že nechce obsazovat post vicepremiéra pro vědu a výzkum. Věda a výzkum přitom obsahují tak širokou agendu, že by si podle Špidly zasloužily vlastní úřad.

V jednu chvíli Moravec diskusi hostů přerušil a představil průzkum povolebních nálad voličů. V průzkumu agentury TNS Kantar se ukázalo, že podle 53 procent respondentů neměl Babiš vyjednávat se stranami o většinové vládě a měl směřovat k vládě menšinové.

Ukázalo se také, že voliči ODS a TOP 09 kladně hodnotí, že obě strany Babiše důrazně odmítají. Ale když totéž dělají sociální demokraté a lidovci, jejich voliči už tak nadšení nejsou. Lidé, kteří hlasovali pro ČSSD a KDU-ČSL zřejmě předpokládali, že by mohla pokračovat dosavadní koalice hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

To by byla katastrofa

Když dostal znovu slovo Petr Pithart, důrazně varoval před tím, aby menšinová vláda Andreje Babiše dostala důvěru už při prvním pokusu. „To je katastrofický scénář, ale je to možné. Zatím tu důvěru nemá, a pokud by ji chtěl získat, tak by musel vyloupávat jednotlivé poslance, a to už jsme v prostředí korupce,“ děsil se před kamerami Pithart.

Fischer upozornil, že menšinová vláda bude velmi složitě prosazovat jakékoli zákony. Přímo ve vládě se možná bude zdát, že Babiš všechno řídí jako firmu, jenže ve sněmovně narazí na problém. Bez vůle většiny sněmovny totiž neprosadí vůbec nic. Špidla dal Fischerovi za pravdu. Kromě toho připomněl, že premiér nemůže stát řídit jako firmu. „Premiér není ředitelem vlády a ministři nejsou jeho podřízení,“ řekl jasně Špidla. Premiér může z hlediska ústavy vládu pouze moderovat, protože ministr má samostatný mandát. Jsou země, kde to je jinak, ale ne u nás... Nechat se přímo řídit někým, kdo nemá tu přímou odpovědnost za vaši věc, to je nepřijatelné!“ pokračoval.

Pithart přizvukoval. „On je úplně mimo, prostě. Mimo ústavu,“ pálil do Babiše. Ve stejném duchu se vyjadřoval i Jan Fischer, podle kterého je ústavní odpovědnost každého ministra tak veliká, že člen vlády se prostě nemůže nechat řídit premiérem, protože by se mohl dostat do obrovských problémů. V době, kdy Fischer působil na Českém statistickém úřadě, měl občas možnost přihlížet jako vnější pozorovatel tomu, jak se chovali jednotliví premiéři. „Třeba Miloš Zeman byl první, kdo nechal na vládě o věcech hlasovat. Do té doby se na vládě nehlasovalo,“ prozradil Fischer.

Moravec poté nastolil otázku, zda by české republice neprospěla debata o zavedení většinového volebního systému v Poslanecké sněmovně. Petr Pithart Moravce rychle uzemnil. „Tak já to teď zase srazím nejen do přízemí, ale rovnou do suterénu,“ udeřil Pithart. Poukázal na to, že ve Středočeském kraji vypluly na povrch problémy při sčítání hlasů. Pan Tomáš Novák upozornil na to, že se ve Středočeském kraji špatně sčítaly preferenční hlasy, a to už by se nikdy nemělo opakovat.   

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…