Topolánek prý lobboval v Bruselu jako český expremiér. To neměl dělat

30.10.2015 7:51 | Zprávy

Mirek Topolánek (ODS) lobboval u předsedy Evropské komise a u eurokomisaře pro energetiku z titulu funkce expremiéra, i když je to proti pravidlům EU. Informovaly o tom dnešní Lidové noviny.

Topolánek prý lobboval v Bruselu jako český expremiér. To neměl dělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek

List připomíná, že bývalý český premiér Mirek Topolánek se loni v prosinci stal manažerem slovenské plynárenské firmy Eustream. Ve společnosti, kterou spoluvlastní slovenský stát a Energetický a průmyslový holding (EPH) podnikatele Daniela Křetínského, se Topolánek před dvěma měsíci stal navíc členem představenstva.

V centrále EU se Topolánek podle listu sešel 19. října se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a také s eurokomisařem pro energetiku Marošem Šefčovičem.

Na setkání Topolánka s Junckerem by nebylo nic divného, kdyby...

Deník k tomu podotýká, že by na tom nebylo nic divného, kdyby Topolánek na obou setkáních nevystupoval z pozice někdejšího předsedy české vlády.

„Pan Juncker přijal pana Topolánka jako bývalého premiéra,“ potvrdil listu Junckerův mluvčí Jakub Adamowicz. A stejná situace nastala u slovenského eurokomisaře. „Šlo o zdvořilostní přijetí na žádost bývalého premiéra Topolánka,“ doplnila Šefčovičova poradkyně Ľubomíra Hromková.

S oběma europolitiky přitom Topolánek jednal o otázkách, které prioritně zajímají právě Eustream, tedy jeho zaměstnavatele.

Není zapsán v rejstříku transparentnosti EU

„Šlo o energetickou bezpečnost s důrazem na region střední a východní Evropy i Balkánu,“ potvrzuje Vahram Chuguryan, mluvčí slovenské plynárenské firmy, pro kterou Topolánek pracuje.

Deník upozorňuje na to, že Topolánek by oficiálně jako lobbista Eustreamu v Bruselu vystupovat neměl. Není totiž zapsán v rejstříku transparentnosti EU. Sám Juncker přitom loni při nástupu do funkce zdůrazňoval, že eurokomisaři by měli jednat jen s lidmi, kteří na oficiální soupisce evropských lobbistů figurují.

Bývalí politici však mají výjimku, protože se nepředpokládá, že by hájili zájmy konkrétních firem. Pokud to dělají, pak se většinou oficiálním schůzkám v Evropské komisi vyhýbají. To ovšem Topolánek, který v čele české vlády stál v letech 2006–2009, neudělal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…