„Obrovský problém, který ve zdravotnictví vidím, je, že nařízení vlády ohledně navýšení platů o deset procent se nevztahuje na všechny zdravotníky. Žádný kraj, který zřizuje své krajské nemocnice, nenavýšil pak platy od 1. ledna, některé kraje nenavýšily o deset procent,“ podotkla Vildumetzová s tím, že se nediví zlobě zdravotníků.
„Transformace nepřinesla vůbec nic a my se s dopady potýkáme dodnes,“ doplnil Netolický. „Těch deset procent však samozřejmě neřeší nedostatek zdravotnického personálu. Počty zdravotních sester a lékařů jsou leckde tragické,“ dodal.
Bubeníček pak vyjádřil maximální snahu o udržení lékařů, například prostřednictvím stipendií. Zmínil také krizi ve zdravotnické záchranné službě, kde je rovněž nedostatek personálu. „Omezovat péči si ale nemůžeme dovolit. Ty peníze jsou sice dobrá věc, ale samy to nevyřeší. My se tak poohlížíme na východ, kdy jednáme i na Ukrajině, ale to jsou všechno dlouhodobější věci,“ řekl Bubeníček k vyhledávání zdravotních sester.
Podle Vildumetzové je kromě výše uvedených kroků třeba řešit systémově. „Situaci je nutné řešit hned,“ zmínila k platům zdravotních sester. „Je to dluh několika posledních vlád. Samozřejmě chápu, že se nedají srovnávat výdaje ve fakultních a krajských nemocnicích. Ale musejí se aspoň přiblížit. My ty základní sazby máme nesrovnatelně nižší než ve fakultních nemocnicích,“ podotkl k dalšímu problému Netolický.
Řeč pak byla i o platech řidičů autobusů, kvůli nimž se hovořilo dokonce o stávkách a leckde se i stávkovalo. „Jako problém vidím to, že se řidiči obrátili na kraje. Ale ti řidiči mají své zaměstnavatele a ti měli protestovat proti vládním nařízením,“ řekl.
„My jsme ještě nesoutěžili podle nové evropské legislativy, mohli jsme tak uzavřít dodatky ke smlouvám. Měli jsme to tak jednodušší. Ale musím říct, že to nařízení vlády bylo nešťastné. Dostali jsme se do neřešitelných situací,“ poukázala na celou situaci Vildumetzová.
„Vůbec nevím, proč bychom měli kolektivně vyjednávat. My jsme totiž klienty, proč bychom měli jednat s dopravci,“ rozlítil se Netolický. Vildumetzová se však domnívá, že do této pozice postavilo kraje vládní nařízení. „Nejednotnost vlády i krajů způsobila to, že jsme jednoduchý terč pro dopravce. Nemáme jednotný názor,“ podotkl také Netolický ke sporům.
Závěrem se pak hejtmani vyjádřili k prezidentovi Miloši Zemanovi a jeho blízkým spolupracovníkům. Přichází totiž čas předvolební kampaně pro prezidentské volby. Jak budou kraje přistupovat ke spanilým jízdám prezidenta? „Pro mě byla pocta, že pan prezident do Karlovarského kraje minulý měsíc zavítal,“ uvedla Vildumetzová.
Náklady na prezidentovy cesty do regionů přitom nejsou pro kraje nejlevnější záležitostí. Například v Jihomoravském kraji vyšla Zemanova návštěva na více než 660 tisíc, poukázala Česká televize na výsledky průzkumu iDNES.cz. „Prezident Zeman jezdí po krajích od začátku. Lidé si toho váží. Přece nikdo nemůže říkat, že na ta náměstí se lidé svážejí,“ řekl Bubeníček. „Pokud k nám přijede, nebudu ho vnímat jako prezidentského kandidáta, ale jako prezidenta,“ dodal. Obdobného názoru je pak i Netolický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef