Lidé vykonávající namáhavou práci by tak mohli jít do důchodu o rok až o pět let dřív, než kdy je stanoveno zákonem. Konkrétní profese ovšem nejsou dopředu určeny, stanovit by je měl až vnitřní předpis u jednotlivých zaměstnavatelů.
Právě zaměstnavatel by pak těmto lidem spořil do penzijního fondu nad rámec mzdy. "My požadujeme tři procenta (mzdy - pozn. redakce), aby to mělo reálný smysl," řekl serveru iDNES.cz Vít Samek z Českomoravské konfederace odborových svazů.
Vše je ale třeba nejprve přesněji domluvit. "Zatím se na tom shodla komise, teď to bude předloženo ministrovi financí a ministrovi práce a sociálních věcí," podotkl Jaroslav Pejša z Odborového sdružení železničářů.
Vše je ještě v jednání
Návrh je podle Pejši také třeba sladit s evropským právem, podle nějž nesmí zaměstnavatel spořit zaměstnanci do fondu, nýbrž ten si musí platit sám. Ve finále by tak šlo o určitou formu příspěvků. "Vím, že o tom jednali a mají připravené nějaké návrhy. Dokud se s nimi ale neseznámím, nemohu je kvalifikovaně komentovat," komentoval věc ministr financí Miroslav Kalousek.
Podle nového zákona by se měl věk pro odchod do důchodu postupně prodlužovat. Letošní čtyřicátníci by tak měli odcházet do penze v 66 letech, třicátníci pak v 67 letech. Mladší ročníky by odcházely do důchodu ještě později, letošní desetiletí například v 71 letech.
Čtěte:
Důchodová reforma ČSSD: Potěší těžce pracující, firmy budou platit
Důchodová reforma skrz zdražení? Tragikomické, soudí ČMKOS
Důchodová reforma bude pro lidi nevýhodná, varuje Švejnar
Foto: Zbyněk Pecák
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par