Trochu jiný pohled na výsledky voleb v Německu. AfD by prý porážku Merkelové neměla slavit

05.09.2016 18:26 | Zprávy

Komentátor Petr Jedlička se na webu Deníku Referendum vyjádřil k porážce Křesťansko-demokratické unie (CDU) v německých zemských volbách. Podle něj není všem dnům konec, protože se nestalo vůbec nic překvapivého. Naopak, Alternativa pro Německo (AfD) sice slaví úspěch, do vlády s ní však stejně nikdo nepůjde.

Trochu jiný pohled na výsledky voleb v Německu. AfD by prý porážku Merkelové neměla slavit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

„Na první pohled to vypadá jako ohromný otřes,“ poznamenal v úvodu Jedlička. Propad CDU v Meklenbursku-Předním Pomořansku však není zdaleka takovým průšvihem, jak o něm mluví nejen německá média. Vítězem tamních voleb je totiž tak jako tak Sociální demokracie (SPD), dlouholetý partner CDU. „Tentokrát dostala SPD 30,6 procenta, čímž proti volbám 2011 ztratila sice pět procent hlasů, stále však získala výrazně více než druhá AfD s 20,8 procenta.“

Jedlička následně upozorňuje na několik zásadních faktorů, které je třeba vzít v potaz. Jedním z nich je, že CDU nebyla v Meklenbursku-Předním Pomořansku nikdy moc populární a Pomořansko je přitom „v posledních letech baštou krajní pravice“. Zisk druhého místa pro AfD tak není žádný šok.

AfD sice nabírá na popularitě a dokonce se jí i daří porážet stálice německé politické scény, nikdy ale ve finále nejde do vlády. Nikdo s ní totiž nechce mít nic společného.

A k tomu všemu jí dnes podkopává nohy samotná CDU v čele s kancléřkou. „Někteří pozorovatelé naznačují, že se Merkelová pokusila pomořanské větvi CDU pomoci svým vyjádřením v rozhovoru z minulého týdne, ve kterém přiznala v migrační politice chyby. Jiní však upozorňují, že toto vyjádření zapadá spíše do celkového trendu v německé spolkové politice, započatého už dříve.“

Z toho vyplývá, že politika otevřených dveří je již mrtvý projekt. Německo se k ní vracet nebude, ba naopak, spíše je vidět politický tlak na uspíšení deportací neúspěšných žadatelů o azyl a obecně utužování dříve dost volných opatření.

„Velkou zajímavostí pomořanských voleb je, jak se AfD podařilo mobilizovat Němce, kteří doposud nevolili, a to ani třeba NPD – účast u nedělních voleb byla 60,5 procenta; v roce 2011 šlo o 51,5 procenta,“ poznamenal Jedlička s tím, že vyjma AfD všechny statní strany preference ztrácely.

Další ostře sledované volby se budou konat za dva týdny v Berlíně, poté až za rok, v září 2017. „Vláda i CDU kancléřky Merkelové tak mají dost času, aby se s nepochybným posunem nálad v zemi vypořádaly. A již dnes zřetelné kontury naznačují, jak tak učiní.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…