Krajská rada nyní jmenovala pracovní skupinu pro zhodnocení a přípravu podkladů k zákonodárné iniciativě kraje. „V minulém volebním období se udělal takový balíček opatření, nepodařilo se ale věc dotáhnout do konce. Teď chceme vybrat jednu věc, udělat ji pořádně a prosadit,“ řekl ČTK náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD).
Při přípravě bude kraj vycházet ze zkušeností starostů. „Něco už se podařilo změnit, ale zdaleka to nestačí. Pro mě jednoznačně největším problémem jsou chybějící cenové mapy pro úřady práce, v nichž bude jasně dán náklad na bydlení na jednu osobu v určité lokalitě,“ uvedl Klika, který je také zastupitelem v Litvínově. „Bohužel ministerstva se přetahují, kdo je vytvoří. Pronajímatelé sice snížili samotné nájmy, ale zálohy za služby se enormně zvýšily. Majitelé bytů si tak našli cestu, jak se k penězům dostat,“ řekl Klika.
Vznik cenových map požadovali starostové ve Šluknovském výběžku na základě vypjaté situace v sociálně vyloučených lokalitách v roce 2011. Starostové tehdy přišli s desítkou návrhů a požadavků. Žádali o posílení policejních hlídek, zpřísnění výkupu barevných kovů a zavedení registru přestupků.
V Ústeckém a Moravskoslezském kraji bydlí dohromady více sociálně vyloučených lidí (58 000 až 64 000) než ve zbytku České republiky. Z pohledu Ústeckého kraje je podle radních také problematické, kolik obyvatel žije v průměru v jedné sociálně vyloučené lokalitě. Republikový průměr činí 188 obyvatel na jednu sociálně vyloučenou lokalitu, v Ústeckém kraji je to 471 obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk