V Německu se dějí věci. Tamní Zelený žádá v Bruselu řízení proti vlastní zemi

11.05.2020 19:42 | Zprávy

Europoslanec za ODS Alexandr Vondra se rozepsal o tom, že se kolem rozhodnutí německého ústavního soudu dějí mimořádně zajímavé věci. Na začátku podle něj byly celkem čtyři ústavní stížnosti od německých politiků – mimo jiné od bývalého předsedy AfD Bernda Luckeho a Petera Gauweilera z bavorské CSU.

V Německu se dějí věci. Tamní Zelený žádá v Bruselu řízení proti vlastní zemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

„Politikům se nelíbil tzv. public sector purchase programme (PSPP), v rámci nějž Evropská centrální banka (ECB) nakupuje prostřednictvím centrálních bank jednotlivých zemí dluhopisy z různých zemí EU a snaží se tak podporovat ekonomiku eurozóny. Tento program v roce 2018 posvětil i Evropský soudní dvůr (EJC),“ uvedl Vondra.

„Podle stěžovatelů banka překročila své pravomoci, když prováděla fiskální politiku a financovala členské státy bez svolení německé vlády a parlamentu. Druhý senát německého ústavního soudu dal stěžovatelům v některých bodech za pravdu; k přímému financování nedošlo, ale program je částečně v rozporu s německou ústavou, ECB musí do tří měsíců prokázat, že nákupy jsou nutné a přiměřené, v opačném případě se německá centrální banka musí z programu stáhnout,“ dodal s tím, že německý ústavní soud také v odůvodnění tvrdě zkritizoval předchozí rozhodnutí EJC, které bylo podle něj svévolné, mimo rozsah jeho pravomocí a odporovalo běžným postupům.

Evropská komise obratem vzkázala, že evropské právo je nadřazené právu členských států, ergo EJC je nadřazen německému ústavnímu soudu. Jenže s tím německý ústavní soud vyjádřil jistý nesouhlas, viz: ‚Pokud by členské státy mohly jednoduše rozhodovat – skrze svoje vlastní soudy – o platnosti rozhodnutí EU, mohlo by to podkopat prioritu evropského práva a ohrozit jeho jednotnou aplikaci. Ale pokud by se členské státy zdržely jakékoliv možnosti přezkoumat, zda nedochází k překračování pravomocí, daly by tím orgánům EU výlučnou moc rozhodovat o Smlouvách, a to dokonce i v případě, kdy EU přijme interpretaci, která by ve své podstatě znamenala změnu smluv nebo rozšíření smluvně daných kompetencí.’ Přeloženo do lidské řeči: EU stále není federace a EJC neplní funkci federálního soudu. Členské státy odevzdaly EU pouze vymezenou část pravomocí, nikoliv všechny, a musí hlídat, zda je nepřekračuje,“ poznamenal Vondra.

„I další dění je zajímavé a svým způsobem paradoxní. Německý europoslanec (za Zelené) Sven Giegold napsal německé předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové dopis, v němž vyzývá k zahájení řízení proti Německu kvůli porušení smluv. Předsedkyně EK mu odpověděla, že po analýze nálezu budou podniknuty další kroky a ve hře je i možná procedura proti Německu, neboť „měnová politika Unie je její výlučnou záležitostí. Evropské právo má přednost před národním právem a rozsudky Evropského soudního dvora jsou pro všechny národní soudy závazné,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …