Podle Portlíka sice primátor hledá už rok a půl řešení, ale stávající legislativa nám dle jeho názoru možnosti vůči Airbnb umožňuje. „Pokud budeme měnit zákony, tak je potřeba změnit zákony jenom v té části, ve kterých jsme si skutečně jistí, že to pomůže. Třeba v Amsterdamu nebo v Paříži udělali legislativní úpravy, aby se za rok, za rok a půl dozvěděli, že ty legislativní úpravy jsou nevymahatelné. Pokud bychom vytvořili spoustu věcí nebo spoustu legislativy, kterou nepotřebujeme, může být prostě slepou ulicí a za rok bychom se mohli nacházet ve stejné slepé uličce. Určité změny třeba v občanském zákoníku, si myslím, že by byly potřeba, posílit postavení jednotlivých SVJ a jednotlivých družstev tak, aby tam, kde ten problém se dotýká nejvíce, aby ti vlastníci bytových jednotek, kteří nepronajímají ke krátkodobému ubytování a kteří jsou naopak tímto postiženi, tak aby měli možnost lepší vymahatelnosti práva,“ uvedl Portlík.
Marvanová, jež je předsedkyní komise, jež se touto problematikou zabývá, uvedla, že došli ke zjištění, že je řada povinností, které jsou stanovené už dnes v zákonech, ale nejsou dodržovány. „Existuje taková určitá šedá zóna lidí, kteří pronajímají byty přes Airbnb a další platformy a nedodržují povinnosti, neplatí místní poplatky, teď je to poplatek z pobytu. Nedodržují povinnosti nahlásit provozovnu, mít živnostenské oprávnění, třeba neodvádí ani daně, to je chyba, ale zároveň jsme narazili na to, že vymahatelnost těch povinností naráží na nedostatky v legislativní úpravě, a to na prvním místě zejména ten nedostatek, že toto podnikání se dnes děje masivně přes digitální platformu,“ uvedla Kordová Marvanová, že mnozí také odmítají poskytovat informace s ohledem na GDPR. „My vůbec nevíme, kde ty byty jsou,“ dodala s tím, že všechno jsou de facto jen statistiky.
„Je potřeba brát zřetel na to, že ta vymahatelnost práva vůči těm digitálním platformám nebude až tak vysoká, protože ty platby probíhají v zahraničí a většina těch platforem má sídlo v zahraničí. A myslím si, že zrovna třeba platforma Airbnb patří ještě zdaleka k těm nejslušnějším, protože řadu dat poskytuje, i informací. Na druhou stranu existuje řada čínských platforem, existuje řada dalších platforem, jako je třeba booking, které ani základní informace nedávají,“ podotkl dále Portlík, že sice by to být v zákoně mělo, ale je ještě otázkou, zda následně bude možné se k informacím dostat.
On sám by v celé věci očekával například synchronicitu s Českou obchodní inspekcí, finančním úřadem a živnostenským úřadem, přes něž se to bude vymáhat. „My můžeme spolupracovat s úřady, které spadají do působnosti obcí, takže spolupracujeme úzce s úřady městských částí, které vybírají poplatky, a samozřejmě magistrát to koordinuje, pak spolupracujeme i s živnostenskými úřady, ale právě z jejich zjištění na základě spolupráce s nimi jsme zjistili, že naráží na problém, že nemají informace,“ oponovala Kordová Marvanová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef