Podle Klause je zcela zjevné, že v Evropě roste nebezpečí. Ještě větší problém však vidí v tom, že politici nejsou ochotni tomuto nebezpečí čelit. A k něčemu podobnému jsou vedeni i občané, kteří by o to měli zájem, což je podle Klause děsivé. „Já jsem užasl, když jsem si včera četl největší německé noviny a viděl jsem tam hlavní titulek ‚Nicht die Nerven verlieren‘,“ prozradil. Výzva neztrácet nervy se podle něj nedá přeložit jinak, než „smiřme se s tím“. „A to je přesně to, co nikdy nesmíme udělat,“ burcoval.
Další dotaz směřoval na události letošního 17. listopadu a redaktorku České televize zajímalo, zda nemá exprezident strach z toho, že bude letos státní svátek zneužit některými skupinami. Klaus na redaktorku pohlédl dost překvapeně. „Já myslím, že pokud se ještě smí říkat názory, a já si myslím, že už to v Evropské unii moc dlouho možné nebude, tak je pochopitelné, že lidé názory vyjadřují,“ namítl redaktorce. Ta se však nedala a upřesnila, že měla na mysli obavy z toho, co předvedou některé „extremistické skupiny“. „Ne, státní svátek je od toho, aby se mohli předvést všichni,“ odmítl Klaus. „Ale měly by se demonstrovat názory, ne házet vajíčka,“ doplnil.
Další dotaz směřoval na srovnání současné situace s rokem 1989 a Klaus zdůraznil, že podle něj vůbec nelze pochybovat, že dnes se máme lépe. A kdo tak činí, ten podle exprezidenta již zapomněl, jaké to před šestadvaceti lety bylo. „Je pravda, že jsme měli raketový start, ale potom došlo k obratu,“ připustil. Tento obrat podle něj představují omezení svobody, kterých jsme svědky. „Samozřejmě nikdo tomu neříká komunismus, ale v jistém smyslu je to návrat zpátky,“ varoval.
„Míra lidské svobody zase bude omezena, a to jsme 17. listopadu 1989 skutečně nečekali,“ zakončil Václav Klaus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav