Václav Klaus popsal novou ideologii: Pirátské ajťáctví. A je velmi nebezpečná

04.12.2020 17:55 | Zprávy

Profesor a exprezident Václav Klaus byl hostem podcastu Insider. Současný rozpočet považuje za šílený. Připomněl i starší události. „Opoziční smlouva, která je démonizována neskutečným šíleným absurdním způsobem, opoziční smlouva nebyla nic jiného než formulace podmínek pro existenci menšinové vlády,“ pověděl. S prezidentem Zemanem sice často ideově nesouhlasí, vrtí nad ním hlavou, ale je rád, že v obou volbách uspěl. Pochválil i rozhovor v ParlamentníchListech.cz.

Václav Klaus popsal novou ideologii: Pirátské ajťáctví. A je velmi nebezpečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident ČR Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus byl hostem posledního dílu podcastu Insider, který vedou Michal Půr a Tomáš Jirsa na webu Info. Na začátku vysvětlil, jak je to s tím, co se s ním táhne již dlouhou řádku let, a to slovní spojení „prázdné a falešné“. „To byla jedna hříčka se mnou, médii, která fotila z balkonu čtyři metry nade mnou můj mobilní telefon, ale jak se tam píší zprávy, tak ona samozřejmě vyfotila jednu tu řádku, kterou jsem psal, a nepsala co. A ona řekla falešný a prázdný Topolánek a oni tam řekli jenom Topol atd. a já jsem psal Topolánkův projev. To je veliká rozlišnost ten kvazi projev prezidentský neboli předsednický, kde si říká o funkci předsedy, tak ten já jsem považoval za prázdný a falešný, to nebyla myšlenka, že Topolánek je prázdný a falešný. Nicméně tohle už se mnou zůstalo,“ vysvětlil Klaus.

Poté se přešlo k rozpočtu. Prezident si myslí, že se nepodaří vyčerpat celý plánovaný schodek na tento rok ve výši půl bilionu korun. „Že to je šílené, co se tady děje, to je úplně mimo diskusi, ale má úvaha byla, že se celých těch pět set nepodaří státu utratit, protože stát ve své podstatě neumí skoro nic a neumí ani utrácet peníze,“ myslí si Klaus, když vysvětloval svůj dřívější výrok, že skutečný deficit nebude tak veliký, jak je plánován.

Celý rozhovor ZDE:

„Mě spíš zajímal ten pohled, jak se na to díváte, protože my se pohybujeme ve schodcích, které byly nemyslitelné rok zpátky, možná. Za vaší vlády vlastně schodkové hospodaření nebylo. Ty rozpočty nebyly deficitní. My jsme se s Tomášem bavili, co byste vlastně dělal, kdybyste teoreticky byl ve vládě, protože ten recept dnes je jednoduchý a je všude stejný. Všechno zaplatíme, to keynesiánské vidění světa vyhrálo a jediný způsob, jak podpořit ekonomiku, je utrácet peníze,“ uvedl Půr.

Prezident zdůraznil, že považoval vyrovnaný státní rozpočet za naprostou povinnost a nedovedl si představit situaci, že by to tak být nemohlo. Nedávno též našel přepis svého posledního projevu ve Sněmovně jako poslance těsně předtím, než byl zvolen za prezidenta. „Přednášel jsem návrh, který byl společným dílem Martina Kocourka a Vlasty Tlustého, a to bylo o povinné vyrovnanosti státního rozpočtu a o podmínkách, jak může vůbec Sněmovna schválit, aby nebyl vyrovnaný, když by byl o tolik nevyrovnaný, tak jestli to stačí sto hlasy, když bylo větším procentem, ústavní většinou a tak dále. Poslední moje vystoupení v Poslanecké sněmovně,“ zavzpomínal Václav Klaus.

„Teze dvě. Vy jste řekl slovo podpořit ekonomiku. Ekonomika nepotřebuje podpořit. Ekonomika potřebuje osvobodit od tisíců zákazů, překážek, bariér, které ji brzdí. Ekonomika nepotřebuje podporovat a celý ten keynesiánský blud, který vznikl v třicátých letech minulého století, já myslím, že ekonomická věda dávno, dávno vyvrátila,“ poznamenal. „Rozpočet od začátku měl být restrukturalizován, mělo se něco udělat, něco škrtnout a bojovat za každou cenu. Nic jiného k tomu nemohu říct,“ doplnil. Dále ještě pověděl, že keynesiánství se vždy vrací v nějaké podobě, ale vždy je to omyl. Například i takzvaná moderní měnová teorie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

13:00 Pekarová, Nerudová a spol. kopou do těch, kteří v EU nezvedli ruku. Jenže pro co? Odhaleno

Europarlament ve čtvrtek schválil usnesení, které vyjadřuje podporu Ukrajině ze strany Evropské unie…