Návrh na opětovné utajení je součástí sady změn norem souvisejících se zákonem o zdravotních službách, konkrétně jde o úpravu normy ohledně svobodného přístupu k informacím. Novela konkrétně zakazuje zveřejňování platů, odměn a dalších obdobných plnění poskytovaných z veřejných rozpočtů.
"Tento skandální pokus o přílepek ukazuje, jak si současná vládní garnitura zvykla jednat s občany. Tajně a ve skrytu se snaží znemožnit kontrolu toho, jak nakládá s veřejnými prostředky, ač po občanech vyžaduje další a další utahování opasků. Je to exemplární snaha podvést voliče, pro kterou nelze najít omluvu," upozornil deník Právo na přílepek šéf Strany zelených Ondřej Liška.
Dvakrát protiústavní přílepek
Podle spoluautora zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřicha Kužílka je návrh hned dvakrát protiústavní. "Jednak z hlediska legislativního procesu jde o přílepek, což Ústavní soud již dříve zakázal, jednak jde o neudržitelné omezení práva na informace. Balanc s ochranou soukromí je potřebný, ale ve zcela jiné úrovni než tento cenzorský a totální zákaz," řekl Kužílek.
Podle zelených má odpovědnost za přílepek ministr zdravotnictví Leoš Heger, jeho mluvčí Vlastimil Sršen ale popírá, že by nápad vzešel z jeho resortu. "Do zákona byla změna zapracována na základě zásadní připomínky ministerstva vnitra," podotkl.
Pokud přílepek nenavrhne ke stažení koalice, učiní tak ČSSD.
Čtěte:
Augustin (SPOZ): „Vychytaný" vládní přílepek
Tejc: Odmítání vlády zveřejnit platy úředníků a náměstků je neobhajitelné
Foto: Zbyněk Pecák
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par