Žantovský s Kysilkou se shodli na tom, že vláda udělala dobře, když odmítla princip přerozdělování uprchlíků na základě kvót. Pánové se domnívají, že toto opatření je v praxi neproveditelné, takže absolutně zbytečné. Někdejší guvernér ČNB si pochvaloval, že se většina českých politiků vyhýbá oběma extrémům ve vyjadřování se k uprchlické krizi.
Jeden důležitý problém však krize obnažila. Unie přijme nějaké dohody a pak je jednotliví členové nedodržují. „Ve vyhrocené chvíli šla Merkelová proti pravidlům a ani se to nikomu neobtěžovala sdělit. To se prostě nedělá. I když mám sebeušlechtilejší pohnutky, umíme přece zvednout telefon a konzultovat to, ne?“ ptal se Kysilka.
Žantovský také zavzpomínal, jak se k tématu uprchlíků vyjadřoval exprezident Václav Havel již v roce 1985. Pracovníci knihovny prý státníkova vyjádření prošli a zjistili, že Havel na jedné straně uznal, že je třeba pomoci těm, kteří prchají před válkou, ale na druhé straně varuje před útěkem lidí z míst, kde válka neprobíhá. Pokud si stěžují na špatné poměry v zemi, měli by se je pokusit změnit, a ne před nimi utíkat.
Weigl doplnil, že nás to nejhorší teprve čeká. „Migrační krize je na samém začátku. To horší teprve přijde. Vláda zatím s ničím konfrontována nebyla. Ty zástupy migrantů nás zatím obcházejí,“ varoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp