Vyletíme do luftu? Je to prý mnohem pravděpodobnější

21.03.2016 11:47 | Zprávy

Podle bývalého ruského ministra zahraničí Igora Ivanova je nyní riziko vzniku jaderné války nejvyšší od osmdesátých let minulého století. Za hlavní příčinu považuje odlišný pohled Západu a Ruska na ukrajinský konflikt.

Vyletíme do luftu? Je to prý mnohem pravděpodobnější
Foto: facebook.com
Popisek: Třetí světová válka, ilustrace

„Riziko vzniku konfliktu a použití jaderných zbraní je aktuálně vyšší než v osmdesátých letech. Disponujeme teď sice menším množstvím jaderných hlavic, ale riziko jejich využití je vyšší,“ uvedl ruský ministr zahraničí z let 1998 až 2004, který nyní působí v čele moskevského think-tanku založeného ruskou vládou. Jak uvádí zpravodajská agentura Reuters, podle aktuálních odhadů mají Rusko a Spojené státy dohromady přes 7000 jaderných hlavic, což představuje přibližně 90 % veškerých světových „zásob“.

Ivanov svá slova pronesl v Bruselu při setkání s ministry zahraničí Ukrajiny a Polska a také za přítomnosti amerického zákonodárce. Poukazoval rovněž na to, že riziko jaderné války zvyšuje snaha Spojených států vybudovat v Evropě protiraketový štít. „Část tohoto systému bude zprovozněna za dva roky v Polsku, což je pro Moskvu obzvlášť citlivá záležitost. Spojené státy se tak fakticky posunou blíž k ruským hranicím, byť Washington i NATO shodně tvrdí, že štít má chránit Evropu před íránskými raketami a není namířen proti Rusku,“ píše Reuters.

„Jakmile Američané zprovozní část svého protiraketového obranného systému v Polsku, mohou očekávat, že Rusko podobný krok učiní v Kaliningradu,“ zmínil Ivanov enklávu Ruské federace, jež se nachází v Pobaltí, a vyjádřil se také ke konfliktu na Ukrajině. „V pohledu na Ukrajinu se postoje Evropy a Ruska značně odlišují a patrně tomu tak zůstane na velmi dlouhou dobu. Možná na celá příští desetiletí. Rusko se tak, bohužel, nestane východní spojencem Evropy. Na tyto slibně znějící plány musíme zapomenout,“ konstatoval Ivanov s tím, že Rusko se postaví do čela států nacházejících se v Euroasii, tedy v oblasti mezi Běloruskem a Čínou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: pro

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …