Jakub Olbert bojuje proti vládním nařízením po svém. Už od loňského listopadu má svoji restauraci Šeberák v Praze otevřenou – i přesto, že čelil policejním návštěvám a nyní čelí trestnímu oznámení kvůli šíření nakažlivé lidské nemoci. Zatím však věc nijak nepokročila. Majitel restaurace se domnívá, že policisté nenašli v jeho chování čin, který by mohli označit za trestný. „V současné chvíli to má pravděpodobně státní zástupce a nic se neděje. Předpokládám, že věc odloží nebo ho vrátí k šetření. Byli jsme u výslechu všichni jen jednou – v ten inkriminovaný den. Já byl podruhé, kdy jsem se od vyšetřující policistky dozvěděl, z čeho a jestli je někdo obviněn,“ řekl redakci Olbert.
Upozorňuje, že pro naplnění trestného činu šíření lidské nemoci je nutné o vlastní nemoci vědět. „Nemůže nastat situace, že bych měl skrytě jakoukoliv nemoc a tím, že bych se pohyboval, bych se dopouštěl trestného činu. Pak by se mohl dopouštět trestného činu kdekdo, kdyby se nakazil nemocí, která je nebezpečná nebo závažná tak jako covid,“ vysvětlil. V zákoně je uvedeno i nevědomé šíření, ale ani zde podle něj nebyly naplněny podmínky, které by odpovídaly trestnému činu. „To je ale moje domněnka. Dnes se dějí takové věci, že to bude možná jinak,“ podotkl s pochybami o české justici. A čeká na rozhodnutí státních orgánů.
Už jim nevěřím ani slovo
Jeho restaurace zůstává stále otevřená, a to bez jakýchkoliv podmínek pro hosty. Nemusejí mít žádné potvrzení, ani být očkovaní. Sám přiznává, že se nachází v trochu jiné situaci než jeho kolegové, kteří nyní a po dlouhé době otevírají podniky. „Jak se nám nyní šíří varianta delta, tak se může stát, že za měsíc, za dva budou restaurace opět zavírat.“ Jakub Olbert se tedy obává, že s mutacemi se vláda zase rozhodne podnikání ze dne na den zavřít.
„Obavy mám za prvé ze zkušenosti, kterou už rok a půl máme, a pak z kroků, které nejenom vláda naše, ale i okolní vlády dělají. Pokud máme v řádech nízkých stovek nakažených denně, nerozumím, proč musíme omezovat. Ano, důvod je možná proočkování, ale také příprava lidí, že naše práva se budou opět omezovat. V polovině léta, kdy veškerá chřipková onemocnění a koronaviry klesají, protože nemají rádi teplo, jsem překvapen, že jde mutace delta ze stejné rodiny úplně proti tomuto trendu. Buďto tomu tak opravdu je – ale já už jim nevěřím ani slovo – anebo si s těmi čísly hrají tak, že připravují celý národ na něco, co ještě vůbec nevíme,“ uvažuje podnikatel.
Podle něj se za rok a půl s koronavirem přesvědčil, že kdykoliv považoval nějaký krok za nepřijatelný a nereálný, nakonec se realitou stal. Jako příklad uvedl chování slovenské vlády, které ho prý překvapilo. Na Slovensku totiž došlo mimo jiné k uzavření malých hraničních přechodů. Po protestech obyvatel a střetech s policií přechody opět otevřeli. Stále však platí přísná pravidla pro vstup do země včetně karantény.
„Já jsem tomu nejprve nemohl vůbec uvěřit. Vždy za vším hledám odpověď. Buď jde o hloupost, nebo jde o záměr. Nedovedu si představit, že by někdo ve slovenské vládě hloupě řekl: Nasypejte štěrk a dejte betony na silnici, koronavirus je neprorazí. To si přeci nemůže myslet ani pětileté dítě. Pak hledám úmysl – a ten úmysl ve mně pomaličku vzrůstá – připravovat lidi na něco, zkoušet, po krůčcích jim utahovat a povolovat,“ říká Olbert. A že celá akce musela stát spoustu peněz i politických bodů. Vlády by se podle něj měly – a především ta česká a slovenská, kde jsou volby za humny – snažit o přízeň voličů, což ale nedělají.
Podnikatel: Průzkumům nevěřím, je to reklama politiků
Pokládá si proto otázku, zda je důvodem vědomí, jak vše dopadne, nebo zahledění ve vlastní bublině, která jim nedovolí vstoupit do pocitů a životů normálních lidí.
„Slovenská vláda udělala úplný krok vedle. Tam je to zralé na nějaké povstání. Slováci začínají být hodně naštvaní, sledoval jsem jejich sociální sítě – což je jiné, než ulice – ale myslím, že jestli slovenská vláda sáhne k dalším podobným krokům, bude mít více a více lidí v ulicích. Možná, že oni budou ta rozbuška, co zničí zdejší covidové šílenství,“ míní Olbert.
V této souvislosti komentuje, že pokles preferencí hnutí ANO se zastavil a některé průzkumy zařadily ANO na první či druhé místo. „My sledujeme průzkumy od března, kdy jsme se stali politickým hnutím... a průzkumů je, tuším, sedm. A každý z průzkumů se liší. Ze začátku se lišily procentuálně a v posledních jsem viděl hnutí ANO u jednoho na třetím a u jednoho na prvním místě. Pak jsem viděl hnutí Přísaha s devíti a se čtyřmi procenty… Já tomu nevěřím.
Průzkumy dělají soukromé společnosti, které nejsou vázány ničím, co by je přimělo, aby je dělaly korektně. Je to reklama všech politických subjektů. Úplně stejně, jako jsem v průzkumech viděl Alianci pro budoucnost, což jsou jen dva lidé. Je zajímavé, že se o nich dozvěděli občané v celé republice a dvě a půl procenta by jim dalo hlas.
Na druhou stranu poslanec Lubomír Volný, který objíždí republiku, stále se s někým tahá a má hromadu příznivců, se tam neobjeví nikdy. Nemůžou ho tam pustit, protože by šlo o ‚děsný průšvih‘,“ tvrdí Jakub Olbert, který je nově také předsedou hnutí Otevřeme Česko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Zuzana Koulová