Z Visegrádu vzniká česko-polský pakt. Maďarsko se na válku dívá trochu jinak, shodli se experti

14.05.2022 9:20 | Zprávy

Skupina čtyř států střední Evropy – Česka, Maďarska, Polska a Slovenska – známá jako Visegrádská čtyřka (V4), se událostmi a ruskou invazí na Ukrajině v budoucnu výrazně promění. O tom na serveru Echo24.cz debatovali europoslanec Alexandr Vondra (ODS), ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj a Oliver Adámek, novinář a správce facebookové stránky Co se děje v Maďarsku? Podle nich se rodí česko-polský pakt.

Z Visegrádu vzniká česko-polský pakt. Maďarsko se na válku dívá trochu jinak, shodli se experti
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Zatímco Polsko, Česko a Slovensko se postavily za Ukrajinu, dodávají jí ve velkém zbraně a poskytují další pomoc – Maďarsko odmítlo povolit transporty zbraní přes své území, do války nechce být vůbec zapojováno.

Podle Adámka svým postojem Maďarsko otevřeně říká, že hájí jenom svoje zájmy za každou cenu. „V Česku a Polsku samozřejmě zaznívá to, že když pomáháme Ukrajině, bráníme i sebe, nenecháváme tuto válku dojít k nám. Maďarsko se na to dívá tak, že my tu válku nenecháme dojít k nám tím, že se od ní budeme distancovat,“ podotýká.

  • Původní zdroj ZDE

Vychází to i ze vztahu Maďarska s Ukrajinou, který poslední čtyři roky byl hodně napjatý kvůli právům Maďarů v Zakarpatsku. „Nepřeceňoval bych tyto spory Maďarska s Ukrajinou, ale určitý podíl na tom mají taky. Ty vztahy nebyly dobré již před válkou,“ zmínil.

Ruczaj připomněl, že Ukrajina je země, která je nám nesmírně blízká, historicky, kulturně, mentalitou. Polsko už před začátkem nynějšího konfliktu mělo víc než milionovou ukrajinskou menšinu, která vznikla v posledních letech. „Proto je ta válka společností nesmírně emočně prožívána. Neexistuje síla, která by říkala, že Ukrajině se nemá pomáhat, že Polsko se v tom nemá angažovat,“ říká.

Diskutovatelná je podle něj pouze míra této angažovanosti. „Politické síly se spíš navzájem kritizují, kdo udělal, nebo teď dělá, příliš málo, než aby se tam střetával pohled pomáhat/nepomáhat,“ upozorňuje.

Válka na Ukrajině podle zúčastněných debatérů proměnila Visegrádskou čtyřku a zavdala počátek zrodu česko-polského paktu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …