Asselborn přijíždí do Prahy v roli šéfa diplomacie státu předsedajícího Beneluxu - volné politické a ekonomické unii Belgie, Lucemburska a Nizozemska. Česká republika do poloviny letošního roku zase předsedá visegrádské skupině, do níž patří ještě Polsko, Slovensko a Maďarsko. Jednání se zaměří na spolupráci obou bloků.
Visegrádu se v poslední době dostávalo pozornosti hlavně kvůli problémům Evropské unie s migrací. Takzvaná V4 na rozdíl od jiných členských států EU od počátku upozorňovala na bezpečnostní rizika přijímání uprchlíků a snažila se omezovat jejich pohyb. Kritici vyčítali střední Evropě nedostatek solidarity.
I Asselborn země V4 kritizoval
Také Asselborn v polovině února řekl na adresu visegrádských států, že by se měly vyhnout tomu, aby v rámci EU kvůli migraci vytvořily "spolek odpadlíků". Země V4 se podle něj v minulosti samy dočkaly značné solidarity.
Lucemburský ministr také předsedal jednání ministrů vnitra EU, na němž se loni schválily kvóty pro přerozdělování uprchlíků, které odmítly Češi, Maďaři i Slováci. Systém rozmisťování uprchlíků do jednotlivých zemí zatím nezačal v Evropě fungovat.
Zaorálek s Asselbornem spolu pohovoří rovněž o hospodářských příležitostech. Ještě letos by do Česka měla zamířit ekonomická mise z Lucemburska. Dobré vztahy potvrdily Česko a Lucembursko na začátku roku 2015 znovuotevřením českého velvyslanectví v Lucemburku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk