Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na duben připravil referendum, v němž žádá Turky, aby mu odhlasovali posílení prezidentských pravomocí. Hlasovací právo mají i Turci žijící v Evropě a turečtí ministři se snaží krajany přesvědčovat, aby hlasovali pro posílení pravomocí prezidenta. Němci a Nizozemci teď zjišťují, že turečtí migranti nejsou zdaleka tak integrovaní ve svých nových zemích, jak se věřilo.
„Co může tu situaci uklidnit?“ ptal se hned na úvod moderátor Daniel Takáč. „Až budeme mít všechny volby za sebou. Také nevím, jak by se nám v naší zemi líbilo, kdyby zde probíhala nějaká kampaň, na kterou bychom měli různé názory, ale neměli bychom do nich jak vstoupit. Mám pocit, že je pro Němce a Nizozemce určité překvapení, že i Turci, kteří žijí v Německu či Nizozemsku ve druhé až třetí generaci, se necítí loajální ke své nové zemi a stále mají vazby na Turecko... Je to určité varování i pro nás,“ konstatoval Zaorálek.
„My, jak dobře víte, nemáme na našem území podobnou menšinu, která by se chovala podobně, jak se chovají Turci v Nizozemsku,“ připomněl. Osobně by si přál, aby se situace zklidnila. Rozhodně nechce přilévat oleje do ohně. Nizozemí má ale těsně před volbami a podle ministra nemohlo jednat jinak, než jak jednalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp