Právní zástupci obviněných podali proti rozhodnutí soudu první instance stížnost. Kvůli pochybnostem ohledně nestranného postupu justičních orgánů také vznesli námitku podjatosti.
„V dosavadním řízení nebylo dostatečně zohledněno, že postupem obviněných aktivistů došlo k nenásilnému výkonu jejich ústavního práva na svobodu projevu, kterým neohrozili život a zdraví jiných lidí,“ uvedl právník Lukáš Opett.
Greenpeace verdikt soudu kritizoval. „Považujeme rozhodnutí soudu za bezprecedentní. Aktivisté nejsou zločinci, kteří by měli být stíháni vazebně. Klidně a nenásilně se postavili proti těžební firmě HBP, která desetiletí představuje zátěž pro region a Slovensko,“ uvedla ředitelka slovenské pobočky Greenpeace Ivana Kohutková.
Aktivisté během protestu na věži zmiňovaného dolu vyvěsili transparent proti těžbě uhlí a upozornili na znečištění přírody a ohrožení zdraví lidí. Policie je obvinila z poškozování a ohrožování provozu obecně prospěšného zařízení, za což v případě prokázání viny hrozí několikaleté vězení.
Důl v Novákách provozuje soukromá společnost Hornonitrianske bane Prievidza (HBP), která hnědé uhlí dodává i do tepelné elektrárny Nováky a která na těžbu uhlí pro energetické účely dostává dotace. Slovenský ministr hospodářství Peter Žiga v listopadu řekl, že Bratislava plánuje v roce 2023 ukončit poskytování zmiňovaných dotací, které platí odběratelé elektrické energie v cenách elektřiny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab