Zmatky a trapné mlčení. Sledujte, jak si poslanci zvedli příjem

19.12.2012 7:12 | Zprávy

V úterý po osmnácté hodině se v Poslanecké sněmovně rozpoutala debata o vládním návrhu, kterým měly být upraveny platy soudců. Hrozilo, že soudci od ledna nebudou moci pobírat výplaty, proto byl návrh schvalován v režimu legislativní nouze. A v tomto hektickém tempu a nastalých zmatcích se poslancům podařilo protlačit do návrhu přilepšení do vlastní kapsy.

Zmatky a trapné mlčení. Sledujte, jak si poslanci zvedli příjem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na zasedání sněmovny je veselo i vážno. Posuďte z výrazů sami

Když předsedající Lubomír Zaorálek otevřel ve druhém čtení podrobnou rozpravu, přihlásil se o slovo poslanec za ODS Jan Čechlovský. Ten se u pultíku zdržel pouze krátce a spěšně, jednou větou přednesl svůj návrh: „Vážený pane místopředsedo, dámy a pánové, já bych se chtěl přihlásit k pozměňovacímu návrhu, který je v systému uveden pod číslem 4973,“ sdělil poslanec.

Pod uvedeným čtyřčíslím se skrývá návrh, aby v zákoně o sociálním pojištění a zákoně o zdravotním pojištění byly od placení pojistného osvobozeny „náhrad výdajů poskytovaných procentem z platové základny představitelům státní moci“. To v praxi znamená staré známé poslanecké „náhrady“, určené k proplacení výdajů spojených s výkonem mandátu.  

V odůvodnění návrhu se píše: „Vzhledem k charakteru náhrad výdajů (vynakládaných na reprezentaci a na dopravu vlastním vozidlem nebo jiným dopravním prostředkem z místa trvalého pobytu do místa sídla komor Parlamentu) a účelu jejich použití je jejich zdanění a s tím související odvody na pojistné na sociální zabezpečení a na zdravotní pojištění ne zcela systémové a v určitém rozporu s koncepcí zdaňování příjmů.“

Celý pozměňovací návrh čtěte ZDE

Poté, co se poslanec Čechlovský pokusil takto vnést do návrhu přilepšení pro zákonodárce, vystoupila s dalším pozměňovacím návrhem poslankyně LIDEM Jana Suchá. Ta chtěla přilepšit soudcům a zvýšit koeficient pro výpočet jejich mezd z 2,75 násobku průměrné mzdy na trojnásobek.

Až poté, co přednesla svůj návrh, se místopředsedovi Zaorálkovi rozleželo v hlavě vystoupení poslance Čechlovského a navrhl, aby sněmovnu seznámil s obsahem svého návrhu. V tu chvíli se ovšem podle stenozáznamu ze všech stran začaly linout protestní hlasy, které Zaorálka upozorňovaly, že návrh je příliš dlouhý a je zbytečné jej předčítat, protože s ním beztak jsou všichni seznámeni.

„Dobře, nebudu na tom trvat,“ rezignoval předsedající. Pozměňovací návrh tak nebyl na mikrofon a do stenozáznamu přečten. To vyburcovalo Věci veřejné, které proti jakýmkoliv úlevám pro poslance sveřepě bojovaly. Jejich předseda Radek John se pokusil proniknout k řečništi a seznámit poslance i veřejnost s obsahem návrhu. Následovalo handrkování s předsedajícím, zda je, či není možné v dané fázi projednávání vystoupit s faktickou poznámkou.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Pehe zděšen výsledkem voleb v Rakousku. Má proč

18:45 Jiří Pehe zděšen výsledkem voleb v Rakousku. Má proč

První odhady výsledků dnešních rakouských parlamentních voleb naznačují, že by v sousední zemi mohla…