Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

27.04.2025 21:00 | Komentář

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Radim Panenka. A připomíná případy, kdy se moderátor pouštěl do opozice, zatímco vládní politici dostali prostor k monologu. Nebo kdy se o některých událostech diváci vůbec nedověděli, případně jim je vysvětlili „ti správní“ experti. „Situace začíná být neudržitelná a je zřejmé, že budoucí vláda by měla najít odvahu na zásadní změny,“ míní. Podle něho je potřeba se nebát hysterického křiku.

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Očekávatelný podpis prezidenta Petra Pavla stvrdil změnu zákona, která kromě jiného navyšuje koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas. Vyšší povinné platby za tato dvě média přichází zároveň s rozšířením těch, kteří budou nuceni za televizi a rozhlas platit bez ohledu na to, zda je sledují. Nově mají platit i domácnosti, které nevlastní televizi, ale mají přístup k internetu. Vládní koalici bylo jedno, zda se tito lidé na ČT dívají a ČRo poslouchají. Stačí pouhá možnost. 

Prosazení změny mediální legislativy byl dlouhý proces, přestože má Fialova vláda v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinu. Schvalování provázaly nejen opoziční obstrukce, což je běžný nástroj v každé demokratické zemi, ale též dlouhodobý nesouhlas s navyšováním poplatků ze strany některých vládních poslanců. Podle informací ParlamentníchListů.cz, o čemž jsme v řadě článků informovali, byl právě toto skutečný důvod, proč trvalo tak dlouho změnu protlačit. 

Nemluvě o tom, že zvýšením povinných poplatků, které někteří kritici označují za výpalné, vláda otevřeně porušila svůj dřívější slib, že tak neučiní. „Koncesionářské poplatky naše vládní koalice zvyšovat nechce. Je zapotřebí to v současné době takto otevřeně říct. Myslím, že jsou k tomu správné důvody,“ tvrdil ještě v létě 2022 ministr kultury Martin Baxa z ODS. Později naopak, jak známo, hájil pravý opak. 

Proč se vláda rozhodla krvácet na této barikádě? Tuto otázku si kladou mnozí. Jedním z možných vysvětlení jsou blížící se volby a domněnka, že pokud budou politici Fialova vládního kabinetu na Českou televizi a Český rozhlas „hodní“, odrazí se to i v tom, jakým způsobem bude vypadat předvolební vysílání. Už dříve v kuloárech kolovaly informace, že se dokonce vyjednávalo o konkrétní moderátorce těchto debat v Českém rozhlasu. Hovořilo se o Světlaně Witovské, bývalé hvězdě veřejnoprávní televize, která obrazovku před časem opustila a dlouhodobě žije s nejbližším poradcem prezidenta a lobbistou Petrem Kolářem. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 2


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Veřejnoprávno není veřejnoprávní,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseNávštěvník99 , 28.04.2025 9:31:17
ale propagandistické politické školení, musí být dnes jasné většině. Zrušit. Veřejnoprávno dnes vyloženě škodí společnosti, škodí demokracii a svobodě slova.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

18:40 „Fiala zmanipuluje volby, ne Kreml.“ Unikla data. Strach Čechů má dohru

Interní průzkum Ministerstva vnitra, z něhož citoval novinář Jakub Zelenka, odkrývá pro současnou vl…