„Dosavadní právní úprava je v oblasti regulace činnosti kolektivních správců (především OSA) nedostatečná. Bohužel není v silách senátu, aby převzal zodpovědnost za ministerstvo a v tak krátké lhůtě, kterou má k dispozici, dokázal všechny nedostatky a chyby formou zásadních úprav odstranit. Proto považuji za částečný úspěch, že dnes senátem prošla novela z Poslanecké sněmovny, která je alespoň mírným posunem a přináší zpřísnění pravidel pro fungování kolektivních správců,“ podotkl Valenta.
Zároveň dodal, že je rád, že se podařilo osvobodit folkloristy a spolky, které se věnují reprodukci lidové, neautorské hudby, od přebytečné administrativy.
„Již nyní mám navíc připravenu komplexní novelu autorského zákona, kterou bych rád předložil ještě v průběhu letošního roku. Kolektivní správci musejí být pod kontrolou. Není možné, aby hospodařili s penězi nás všech, libovolně si nastavovali pravidla svého fungování, a nikdo přitom nevěděl, jak je s finančními prostředky, kdy se jedná jen v případě OSA ročně až o miliardu korun, nakládáno. Kdyby to bylo jen na mně, všechny obdobné organizace bych zrušil,“ řekl rázně Valenta.
Celý text Ivo Valenty:
"Autorský zákon není dobře zpracovaný. Dosavadní právní úprava je v oblasti regulace činnosti kolektivních správců (především OSA) nedostatečná. Bohužel není v silách Senátu, aby převzal zodpovědnost za ministerstvo a v tak krátké lhůtě, kterou má k dispozici, dokázal všechny nedostatky a chyby formou zásadních úprav odstranit. Proto považuji za částečný úspěch, že dnes Senátem prošla novela z Poslanecké sněmovny, která je alespoň mírným posunem a přináší zpřísnění pravidel pro fungování kolektivních správců. Jsem rád, že se nám podařilo osvobodit folkloristy a spolky, které se věnují reprodukci lidové, neautorské hudby, od přebytečné administrativy. Již nyní mám navíc připravenu komplexní novelu autorského zákona, kterou bych rád předložil ještě v průběhu letošního roku. Kolektivní správci musí být pod kontrolou. Není možné, aby hospodařili s penězi nás všech, libovolně si nastavovali pravidla svého fungování a nikdo přitom nevěděl, jak je s finančními prostředky, kdy se jedná jen v případě OSA ročně až o miliardu korun, nakládáno. Kdyby to bylo jen na mně, všechny obdobné organizace bych zrušil. IV"
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef