Aliance pro otevřené vzdělávání: Psaním Wikipedie si na sebe studenti pletou bič

16.09.2016 15:14 | Zprávy

Pro mnohé žáky a studenty je psaní článku na Wikipedii jejich první publikační činností, kdy svůj text či závěry předkládají veřejnosti. Musí důkladněji zacházet se zdroji či jsou nuceni opakovaně číst a upravovat text, aby byl výstižný a srozumitelný.

Aliance pro otevřené vzdělávání: Psaním Wikipedie si na sebe studenti pletou bič
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Prázdná učebna

Práce s Wikipedií dává školnímu úkolu nový rozměr, ať už se jedná o úpravy, aktualizace, vkládání fotografií či překlad nebo přímo napsání nového článku. Nejde jen o splnění požadavků učitele, ale o vytváření obsahu, který bude sloužit veřejnosti. Studenti používáním wiki systému posilují digitální gramotnost, jsou nuceni přesněji pracovat se zdroji i citacemi a především kultivovat text.

Zveřejňováním článků a editací hesel na Wikipedii se studenti učí především vysvětlovat složité věci jednoduchým způsobem a přebírají za svou práci zodpovědnost. “Studenti si prohlubují nejen odborné znalosti, ale také jazykové dovednosti, jako je jasné vyjadřování, schopnost formulovat srozumitelnou větu nebo cit pro jednoduchost a jednoznačnost. Studenti také získávají přístup ke kvalitním otevřeným zdrojům, učí se informace filtrovat a správně citovat,” říká učitel Karel Drbal z katedry buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK.

Ukázky článků, které vytvořili studenti:

Katedrála svaté Alžběty v Košicích
Akce pro klima
Keelingova křivka

Tvorba či úpravy hesel na Wikipedii jsou zatím spíše aktivitou vysokoškoláků, drobné aktualizace však zvládají i žáci základních a středních škol. “Práce s Wikipedií je v souladu s cíli Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020. Navíc články na Wikipedii jsou pod otevřenou licencí Creative Commons, která umožňuje text měnit a kombinovat ho s dalšími materiály. Umožňuje i další šíření, případně využití pro komerční účely. Je to nejotevřenější přístup v šíření vzdělávacích zdrojů,” sděluje koordinátorka projektu Otevřené vzdělávání Tamara Kováčová z EDUin.

Na podporu práce s Wikipedií proto její správci vedou od letošního září projekt Uč (s) Wiki, který je zaměřený na základní a střední školy. Pro vysokoškoláky již od roku 2011 běží projekt Studenti píší Wikipedii. Instruktážní video o vytváření článků na Wikipedii najdete zde.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

15:49 Jiří Paroubek: Kokain, tráva nebo špiritus?

To už nedávají ani ti největší a nejzaslepenější podporovatelé vlády z řad komentátorů a expertů. Ne…