Jakub Petruška: Kteří světoví miliardáři věří zlatu?

04.07.2017 16:44 | Zprávy

Velcí světoví investoři vidí ve zlatě růstový potenciál, a především ochranu před nejistým vývojem ekonomik, neudržitelným zadlužováním a nezodpovědnou politikou centrálních bank. Kdo tedy věří zlatu?

Jakub Petruška: Kteří světoví miliardáři věří zlatu?
Foto: Zlato, a.s.
Popisek: Zlaté cihly, ilustrace

Na rozdíl od obyčejných investorů mají ti, o kterých bude řeč, k dispozici celé týmy lidí sledujících trhy, a dokáží se díky tomu ponořit hlouběji do dané problematiky. Zachycují sebemenší odchylky, dokáží vypozorovat různé drobné nuance a složitosti trhu a hledají příležitosti, jak nejlépe využít potenciál svého bohatství a jak rozložit své investice. Jejich cílem není jen dosažení zisku, ale především snaha co nejefektivněji ochránit svůj majetek, a to v jakékoliv době.

Zde jsou příběhy několika světově známých investičních manažerů, kteří sázejí na drahé kovy:

1. Lord Jacob Rothschild
Tento světový miliardář a šéf investiční společnosti RIT Capital Partner, pocházející ze světoznámé bankovní rodiny, považuje aktuální kvantitativní uvolňování, nízké úrokové sazby a negativní výnosy za „největší měnový experiment v dějinách světa“. Chování centrálních bank považuje za nezodpovědné. Uchování hodnoty svého jmění, které se pohybuje kolem 5 miliard dolarů, je jeho hlavním cílem a jako nejlepší způsob vidí skupování zlata. V roce 2016 navrhl Rotschild změnu svého portfolia a podíl zlata a drahých kovů navýšil o dalších 8 %, přičemž poměr v akciích naopak snížil.

2. David Einhorn
David Einhorn je americký investor, manažer hedgeových fondů a filantrop. Je zakladatelem a prezidentem společnosti Greenlight Capital, která sídlí v New Yorku. V roce 2017 spravuje společnost aktiva ve výši 9,27 miliardy dolarů. Einhornovo jmění se pohybuje kolem 1,53 miliardy dolarů. Tento investor zastává stejný názor jako Rothschild a domnívá se, že dnešní měnová politika se stává stále více dobrodružnou a spolu s kroky nového prezidenta Donalda Trumpa nakonec povede k dramatickému růstu inflace. I pro Einhornovy investice je charakteristická snaha udržet zlato v horních příčkách majetku.

3. Raymond Dalio
Raymond Dalio je rovněž americký investor, manažer hedgeových fondů a filantrop. Založil investiční společnosti Bridgewater Associates, která patří k největším hedgeovým fondům na světě. V letech 2011–2012 byl společností Bloomberg Markets zařazen mezi 50 nejvlivnějších osob světa. Jeho majetek dosahuje cca 15,9 miliardy dolarů a Dalio tak představuje 30. nejbohatší osobu v USA a 69. nejbohatší na světě. Říká, že v dnešní době máme ve světě příliš mnoho dluhů. To má za následek opět tisk peněz, které obsluhu tohoto zadlužení usnadňují. Taková situace vede k nutnosti mít část svého portfolia uloženou ve zlatě.

4. Stanley Druckenmiller
A taky Stanley Druckenmiller je americký investor, manažer hedgeových fondů a filantrop. Jeho jmění se pohybuje kolem 4,7 miliardy dolarů. Je také bývalým předsedou společnosti Duquesne Capital, kterou založil v roce 1981. Fond uzavřel v roce 2010. Od roku 1988 do roku 2000 spravoval finance pro Georga Sorose. Někteří experti Druckenmillera pokládají za nejlepšího správce peněz všech dob. I on v poslední době vsadil na zlato, ovšem z jiných důvodů než předcházející manažeři. Své obchody prováděl vždy s velkým přesvědčením. V únoru letošního roku ho právě ono přesvědčení vedlo k investici do zlata. Věří totiž nejen v růst tohoto kovu, ale i v podstatu drahých kovů obecně. Ví se, že své zlaté pozice prodal ihned po zvolení prezidenta Donalda Trumpa, kdy zlato stouplo. Svůj postoj ale přehodnotil a znovu se obrátil ke zlatu jako formě bezpečí.

(autor je investiční analytik)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

12:26 Zdeněk Lanz: Uhlíkové blouznění pokračovalo v Baku

Na webu United Nations – Informační centrum OSN v Praze se dne 11. 11. 2024 objevil článek s názvem …