S blížícím se koncem politiky QE (pumpování likvidity na trhy) však bude pro ECB složité vyladit komunikaci tak, aby nenastartovala “panickou protireakci” - výprodej dluhopisů spojený s nárůstem rizikových marží v slabších koutech eurozóny.
Březnové zasedání ale takovou lavinu podle nás zatím neutrhne. Mario Draghi se podle našeho názoru bude snažit držet současnou “holubičí” rétoriku - tj. nechá ve hře natažení měnové expanze, pokud by bylo zapotřebí. I když takovému scénáři (natažení QE) na trzích nikdo nevěří, setrvávání v holubičí rétorice udržuje mezi investory očekávání jen “velice pomalého” otočení měnově-politického kormidla v eurozóně. I když se oficiální komentář ECB pravděpodobně nezmění, je otázkou, jak Mario Draghi na tiskové konferenci bude hovořit o různých názorech uvnitř ECB. Zdá se, že jestřábí křídlo v čele s Jensem Weidmannem v posledních měsících sílilo a hlasitě byli slyšet i jeho jiní členové, například Benoit Coeure (z francouzské centrální banky). To samo o sobě zatím podle nás nespustí na dluhopisových trzích revoluci.
Těžší otázkou je, jak ECB zareaguje na výsledky italských voleb, resp. jak bude vnímat reakci trhů, zejména pak italských vládních dluhopisů a zprostředkovaně i eura. Poslední odhady totiž ukazují na to, že anti-systémové strany (hnutí Pět hvězd a Liga severu) získaly v parlamentu bezpečnou většinu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV