Na druhou stranu nevylučujeme, že Mario Draghi ve světle posledních slabších čísel (zejména z průmyslu), bude o něco opatrnější při hodnocení hospodářského růstu. Pryč je pravděpodobně doba, kdy ECB přepisovala výhledy na růst HDP jenom vzhůru.
V posledním výhledu ECB relativně optimisticky odhaduje letošní růst na 2,4 %. Poslední poklesy průmyslu přitom ukazují, že vstup do nového roku byl v eurozóně spíše pomalejší…, i když za poklesem do značné míry stála energetika. I proto bude důležité sledovat v tomto týdnu dubnovou “nálož” předstihových indikátorů včetně PMI a indexu německé podnikatelské nálady Ifo.Ten v posledních dvou měsících poměrně prudce klesal a dostal se do blízkosti ročních minim, trhy by rády viděly alespoň stabilizaci. Jinak to bude mít euro s hledáním nové “chuti do života” těžké.
Navíc v tomto týdnu se bude rozjíždět výsledková sezóna i mezi evropskými podniky. A bude vidět, jak se v hospodaření podniků odráží nejen poslední o něco slabší čísla, ale i nejistota pramenící z obchodní přestřelky s USA a především (oproti konci roku 2017) stále znatelně silnější euro.
Jan Bureš
ekonom
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV