Především na podzim se vytváří na našem území plošná meteorologická inverze, kdy nedochází za stavu bezvětří k provětrávání oblasti. Vytvoří se jakási uzavřená „deka", která nepropustí ven vypouštěné škodliviny. V tomto případě by musel nastat zákonný příkaz okamžitého uzavření nebo odstavení všech viníků znečištění, tvořených průmyslovými podniky, kotli v domácnostech a veškeré automobilové dopravy. Prakticky je to neproveditelné.
Smogové situace dnes nezapřičiňují jako dříve plynné škodliviny ani hrubý prašný aerosol. Jsou účinně zachycovány. Z uvedeného důvodu vyhlašovaná regulační opatření mají nízkou účinnost. Nový zákon o ovzduší slibuje snížení emisí u motorových vozidel zaváděním nízko emisních zón ve městech. Je to zcela nedomyšlený nesmysl, který při plošné inverzi se prakticky netýká pouze centrálních částí města, nikomu nepomůže. Zavádění v městech Německa mělo negativní hodnocení.
Tvorba smogu na našem území je důsledkem nepatrných, zdravotně závadných mikronových částic prachu, odborně označovaných PM 10 a menších PM 2,5.
Zde jde o opětovný střet z jednou z mnoha směrnic Evropské unie, která zpřísnila limity pro hodnoty uvedených drobných mikronových částic. Neřekla však co se má s nimi dělat. Směrnice je tím těžko použitelná a zdůvodnitelná v praxi. Celosvětovým problémem včetně agilní Evropské unie je bohužel skutečnost, že zatím není zcela účinné technické řešení pro zachycování těchto nepatrných částic. Co s tím?
Při odstranění smogu v ČR, místo předkládání nedomyšlených novel zákonů, slibovaných vládních opatření a mnoha dalších odborně nepromyšlených, v podstatě pro občany utišujících opatření jediné řešení. Urychleně použit soustředěných nemalých finančních prostředků na praktický výzkum k zavedení a odstraňování těchto malých částic prachu z emitujících komínů i výfuků motorových vozidel.
K tomu je potřebné dodat, že veškeré podniky dodržují pod vysokými pokutami zákonem předepsané velmi přísné emisní limity pro vypouštění škodlivin. Za současného stavu zdražování elektřiny v důsledku prosazení zeleného a nedomyšleného zákona na podporu obnovitelných zdrojů i zvyšování cen plynu, je neproveditelné donutit domácnosti na aktivní přechod na ekologičtější paliva.
Většina slibovaných vládních opatření jsou pouze těšínskou snahou občany na čas ukolébat. Rovněž dohody s velkými podniky, jsou značně nákladné, zisk pro ovzduší malý.
Například nedávno podepsané a zcela nezávazné memorandum o snížení průmyslových emisí v příhraničních oblastech Polska, ovlivňujících území Ostravska ničemu nepřispěje. Uvedených memorand byla již v minulosti sepsána celá řada a nikdy se nic nezměnilo. Potřebné miliardy na vyčištění zplodin a zpřísnění chabých emisních limitů Polsko nemá a Evropská unie urychleně finančně nepřispěje.
RNDr. Jiří Hanzlíček, bývalý poradce ministrů průmyslu a obchodu
Související:
V Praze byl vyhlášen signál upozornění na možnost výskytu smogu
Kateřina Březová: Zmizí smog nad Ostravou?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Názory, ParlamentniListy.cz