Jiří Leschtina: Semilská poprava Jana Farského

24.10.2014 14:26 | Zprávy

Příběhy vytváření koalic na radnicích bývají plné vášní, úskoků, osobních nenávistí i nečekaných konců. Jsou svázané s místními poměry i lidskými vztahy a není radno je zobecňovat. Přesto příběh ze Semil, kde vyšachovali z vedení města vítězné sdružení Volba pro Semily, založené starostou a průkopníkem otevřených radnic Janem Farským, vypovídá něco podstatného o světě naší politiky.

Jiří Leschtina: Semilská poprava Jana Farského
Foto: top09.cz
Popisek: Poslanec Jan Farský

Vítězství Volby pro Semily bylo suverénní. Vyhrála se ziskem pětatřiceti procent hlasů před druhým ANO se sedmnácti procenty. Přesto se Babišova strana dohodla s ostatními poraženými a Farského sdružení vytlačila do opozice. K tomu se spojili ANO, sociální demokraté, komunisté, lidovci i další hnutí Spolu. Tenhle koaliční pytel blech, v němž ani lidovci nemají zábranu spojit se s komunisty, drží pohromadě jediné – odpor k Janu Farskému.

Jistě, už v řadě jiných měst byli vítězové voleb odstaveni roztodivnými koalicemi poražených. Farského příběh je ale v něčem unikátní. Starostou Semil se stal v roce 2006, kdy mu bylo pouhých sedmadvacet let. Ihned zavedl vysílání z jednání zastupitelstva v nezkrácené podobě v kabelové televizi a později i na webu města. Už v listopadu 2007 začala radnice zveřejňovat na internetu veškeré smlouvy a posléze i objednávky a faktury nad třicet tisíc korun.

Semilská radnice, dokořán otevřená občanům, tenkrát působila jako zjevení. Až o dost později se připojilo pár dalších měst. Proč se ale teď stalo Farského sdružení nepřijatelným pro všechny strany, které pronikly na radnici? Kromě touhy skoncovat s dlouhou mocenskou askezí, tady může hrát svou roli pocit, že té průkopnické transparentnosti, už bylo tak akorát dost.

V tomhle rozpoložení asi nebudou semilští sami. Vždyť v Poslanecké sněmovně se Farský jako poslanec dva roky snaží prosadit zákon zvící jedenácti paragrafů, jehož podstata je jednoduchá: Neplatí žádná smlouva, uzavřená městem, krajem či státem, která není zveřejněná na internetu.

Politici ale sluneční zákon nechtějí. Netouží vrhnout světlo na to, jak utrácejí peníze, jak přihrávají kšefty spřáteleným firmám, jak radnice a ministerstva najímají drahé poradce. A tak zástupci těch samých stran, které Farského hnutí odstavili od moci v Semilech, blokují v parlamentu zákon, který na semilské radnici už léta zdárně funguje. Zažíváme přímo bakchanálie pokrytectví, kdy poslanci vykládají, že zákon podporují, ale ve skutečnosti vymýšlejí finty, aby přijat nebyl.

Jestli by ale někdo měl být Farskému spojencem, tak hnutí ANO, jejichž vůdce se tváří jako Rambo protikorupčního boje. Když ale ANO a další strany v Semilech odmítají s Farským byť jen jednat a v parlamentu sabotují jeho zákon, jsme svědky zajímavého efektu. Aniž by paragrafy na odkrytí radnic vstoupily v platnost, už teď odkrývají pravou tvář politiků. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Joukl: Nevhodná kumulace funkcí politiků

9:20 Zdeněk Joukl: Nevhodná kumulace funkcí politiků

Rozšířil se nám tady takový zlozvyk…aneb „Stachanovci mezi politiky“ V naší politice se stále více …