Anketa, které již každoročně patří přelom roku, sbírá v měsíci listopadu nominace pro hlasovací kola soutěže. Do toho prvního, jež se rozběhne v prosinci, každoročně postupují poplatky z druhého až desátého místa minulého ročníku 2010 (ve kterém zvítězil „poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu"):
- Poplatek za předčasně splacený úvěr
- Poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat
- Poplatek za výpis z účtu zaslaný elektronickou cestou
- Poplatek za vložení variabilního symbolu do příkazu k úhradě
- Poplatek za neuskutečnění platby (např. nepřijatý příkaz přes sběrný box)
- Poplatek za účetní položku
- Poplatek za vedení platební karty
- Poplatek za vedení kontokorentu i v době nečerpání služby
- Výše poplatku za vklad na účet na přepážce třetí osobou
A jaké další poplatky klientům tuzemských bank vadí? Řada z nich se týká úvěru, na kterém banka samozřejmě vydělává již bez poplatků díky úrokům. To bankovním domům ale nestačí. Zajímavým poplatkem, pod nímž je pro „obyčejného" klienta těžké představit si přidanou hodnotu banky, je vedení úvěrového účtu či, honosně nazváno, správa úvěrového účtu. Podobné je to s vedením hypotečního úvěru. Letos však čeká tyto položky ze sazebníků velmi tuhý boj, konkurence je veliká. Co vybrat? Poplatek za vedení internetového bankovnictví? Poplatek za změnu PINu? Poplatek za zprávu pro příjemce při vkladu hotovosti? Poplatek za vrácení přeplatku úvěru? „Nejabsurdnější je jistě vklad v hotovosti na přepážce provedený třetí osobou. Příklad: dcera mi vložila na přepážce 500 Kč, z této částky mně, jako majitelce účtu, bylo strženo 70 Kč! Výsledek? Připsáno 430,- Kč," napsal čtenář H@ir k poplatku, který postoupil z minulého ročníku.
Tradičně se spousta nominací týká i platebního styku, jako je poplatek za změnu názvu trvalého příkazu či za zrušení trvalého příkazu, nebo třeba poplatek za přijetí platby ze zahraničí.
A je toho víc - jeden by se nestačil divit. „Já osobně bych to viděl tak, že jedním z nejabsurdnějších bankovních poplatků je poplatek za zřízení smlouvy o stavebním spoření. Přestože se stavební spořitelny obávají ztráty vkladatelů, bankovní poplatky nesnižují ani neruší," vyjádřil zajímavý a velmi aktuální názor čtenář s přezdívkou Klokan. „Já nominuji poplatek za konsolidaci. Mám tři úvěry u jedné banky. Při žádosti o jejich sloučení mi bylo sděleno, že za tento úkon (žádost) zaplatím 4.500,- Kč," napsal čtenář Berkm. Když si pak člověk přečte zkušenosti bankovních klientů ze zahraničí, například od čtenářky Evy: „Už dva a pul roku žiju ve Španělsku a upřímně řečeno, krize-nekrize... Bankovnictví tady se s českým vůbec nedá srovnat! Všechny banky nabízejí za určitých podmínek účet s nulovými poplatky, maximálně vám naúčtují směšně malý poplatek za nějakou extra službu, kterou sami požadujete. České bankovnictví už není ani k smíchu, je to spíš k pláči. Upřímně, vyplatí se mít peníze doma v šuplíku, protože tak aspoň víte, že když vás někdo okrade, máte určitou šanci, že ho policie chytí a peníze vám vrátí. Když je kradou přímo v bance, nikdo s tím nic nezmůže a ještě je to legální!", nejraději by se hned odstěhoval. Třeba když si přečte o další absurdní raritě, nad kterou by si bankéři ve vyspělém zahraničí ukroutili hlavu - měsíčním poplatku za účet zablokovaný exekutorem. Anebo by se zamysleli nad tím, jak málo jsou v poplatkové politice vůči svým klientům flexibilní a inovativní? Těmito termíny se to přece v českých bankách jen hemží, ne?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: bankovnipoplatky.com