Důvod poklesu stavebnictví je stejný jako v předcházejících měsících, a tak jej není třeba příliš rozvádět. V první řadě je to nedostatek zakázek – především ze strany veřejného sektoru. Loňský boom čerpání peněz z EU fondů je dávno pryč a nové projekty se rozjíždějí jen velmi pomalu. Trpí tím především inženýrské stavitelství, jehož výkony se aktuálně snížily téměř o pětinu.
O něco lépe je na tom pozemní stavitelství, které zažívá rostoucí zájem ze strany soukromého sektoru, nicméně ani jeho nejslibnější část – bytová výstavba – neprochází zrovna silným růstem. A to dokonce realitnímu boomu navzdory. Nová bytová výstavba stále vázne na administrativních překážkách a nedokáže tak vycházet vstříc vysoké poptávce po nových bytech. Výsledkem je tak jen rychlejší růst cen nemovitostí a nakonec i nájemného. Symbolicky nás může utěšit nárůst dokončených bytů v říjnu (+75,4 %), ale vzhledem k tomu, že jsou to již dávno prodané nemovitosti, tak situaci na trhu nijak viditelně nezmění.
Nové zakázky, které byly zveřejněny už před měsícem, nic příliš pozitivního pro stavebnictví zatím neslibují. Objem veřejných zakázek se propadá někam k úrovním roku 2000, a tak alespoň u těch privátních se drží na dlouhodobém průměru. Propad stavebnictví za celý rok o zhruba 10 % by neměl být překvapením a výhled pro stavebnictví tak zůstává pro následujícího půl roku stále nepříznivý.
Autor je finanční analytik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV