Přemysl Čech: Bez papíru, paninko?

08.04.2014 16:02 | Zprávy

Zažil to snad každý. Načerpáte naftu nebo benzín a jdete platit. Vzápětí následuje otázka obsluhy pumpy: „Daňový doklad?“ Je zcela na vás, jak se k tomu postavíte, ale pokud jej odmítnete, vězte, že jej obsluha vzápětí prodá spřáteleným taxikářům a dalším řidičům, kteří jej můžou uplatnit jako daňově uznatelný výdaj. Cena? Jedna koruna za jeden litr paliva.

Přemysl Čech: Bez papíru, paninko?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Podobně to funguje snad se všemi řemeslníky. Instalatér opraví vodovodní baterii a před placením sonduje: „S papírem nebo bez, paninko?“ Někdy je cena za práci stejná, pokud je řemeslník uznalý, zaplatíte bez papíru, tedy bez účtu, o něco méně. Kolik peněz každoročně takto stát nevybere na daních, lze jen odhadovat. 

Ministerstvo financí přichází s hezky kulatým číslem sto miliard korun, přičemž jen na DPH má z toho připadat nějakých třicet miliard. Připusťme, že tyto odhady můžou být ministersky nadsazené, ale odhad, že daně umíme ošulit o pár desítek miliard, může sedět. 

To se má změnit. Vláda už pracuje na spuštění systému elektronické evidence tržeb, který chce zkombinovat se zavedením registračních pokladen a následnou účtenkovou loterií. Ponechme stranou, že toto téma je už dlouho předmětem politického boje a zkusme se na ně podívat ryze ekonomicky. 

Na Slovensku už losují od loňského září a výběr DPH se měl zvýšit jen za první dva měsíce nového systému v přepočtu o 5 a půl miliardy korun. Hezké, že? A další zkušenosti se chystáme převzít z Chorvatska a Maďarska. Samozřejmě, že daňové hrátky na téma „Chyť si mě, když to dokážeš“ budou něco stát. Pár miliard zaplatí stát, dalších několik živnostníci. Ti už teď křičí, že je nákup pokladny v ceně přes 10 tisíc korun může zruinovat. 

No nevím, ale spíš mám pocit, že se obávají toho, že je může zruinovat poctivé podnikání. Možná, že ze mě mluví tichá závist, ale já jako zaměstnanec daně z příjmu, ani sociální a zdravotní pojištění nijak neukecám, všechno musím dělat obrazně řečeno „s papírem“ a ani neuplatním až osmdesátiprocentní výdajový paušál. Ten mnohdy umožňuje řemeslníkům i při relativně vysokých tržbách platit daně jen minimální, nebo žádné. 

Ještě nedávno takřka polovina daňových přiznání obsahovala negativní povinnost, tedy vratku. Z čeho tedy žije živnostník, který nevykazuje příjmy a neplatí daně? Snášejí jim snad bohové ambrosii a nektar? Asi ne, spíš je pravděpodobnější, že si každý den zajdou s nepřiznanými penězi do obchodu pro bůček a lahváče. 

Zdá se mi, že účtenková loterie a systém elektronické evidence tržeb by mohly zafungovat. Ale tento systém je evidentně nastaven především na malé ryby. Doufejme, že se někde pletou sítě i na ty velké. Ať se nám to třeba stokrát nelíbí, daně se platit mají. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Chápete, jak někdo může ještě dnes kandidovat za STAN?

Už ten název je zavádějící. Starostové jsou ve všech stranách. Nedůvěruhodní, vedou občany do stoupy. Místo vládnutí vyvěšují na budovách jakési divné vlajky s umrlčím pytel. Co více dodat. Bylo by toho mnoho.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Koaliční tance - útěk od odpovědnosti

13:57 Ladislav Jakl: Koaliční tance - útěk od odpovědnosti

Denní glosa Ladislava Jakla