Přemysl Votava: Vítězství má jméno Stalingrad

02.02.2019 9:26 | Zprávy

2.února 1943 kapitulovaly poslední jednotky německé 6.armády. O dva dny dříve, 31.ledna kapituloval velitel německé 6. armády maršál Friedrich Paulus. Nad Stalingradem zavlály bílé prapory kapitulace. Skončil německý sen o vítězství na Volze.

Přemysl Votava: Vítězství má jméno Stalingrad
Foto: archiv
Popisek: Přemysl Votava, Národní socialisté

Uplynulo již 76 let od porážky německé armády u Stalingradu, ta přišla po více než dvouměsíčním obklíčení ve stalingradském kotli. Selhaly Hitlerovy snahy o leteckém zásobování 6.armády, selhaly i všechny pokusy o proražení obklíčení z venku. Rudá armáda pod velením generála Čujkova každým dnem svírala obklíčení. V historických filmových dokumentech i hraných filmech je vidět zoufalá snaha o přežití,  boj demoralizovaných německých vojáků o odlet posledními letadly ze Stalingradu. Letadlo bylo tou poslední nadějí, ty ostatní čekala smrt v pouličních bojích, smrt mrazem, hladem, nebo vyčerpáním na pochodu do zajateckého tábora. To byl Stalingrad na přelomu zimy 1942 - 1943.     

Z původní 270tisícové elitní německé armády odešlo do zajetí kolem 100.000 zubožených a vyhladovělých německých vojáků. V obklíčeném stalingradském kotli zemřely desetitisíce německých, ale i rumunských a italských vojáků. Již 8. ledna 1943 byla obklíčené armádě  nabídnuta velkorysá kapitulace, ta však byla odmítnuta. Po odmítnutí zbyl jen zoufalý boj o přežití i o ta poslední místa v letadlech od Stalingradu, však i ten poslední kůň byl sněden.     

Německý sen o bleskové válce proti SSSR se u Stalingradu  zhroutil. Rudá armáda nesla hlavní tíhu boje proti nacismu, tolik slibovaná západní druhá fronta byla v nedohlednu.  Stalingrad se stal symbolem vítězství nad nacistickým Německem. To ocenil i britský král Jiří VI, který nechal vyrobit ocelový meč, jako důkaz vděku za toto vítězství. Z pověření krále meč předal na Jaltě v únoru 1945 Stalinovi britský premiér Churchill. 

V duchu dnešního protiruského tažení je snahou západních politiků, médií překreslit události spojené s druhou světovou válkou, ponížit podíl a zásluhy SSSR na porážce hitlerovského Německa. Proto  je připomínán Stalingrad, dnešní Volgograd. 

Za německou armádou zůstaly tisíce vypálených vesnic a měst, miliony obětí,… Těm neznalým nutno připomenout, že od Stalingradu Rudá armáda hnala Němce přes Kursk, Charkov, Kyjev, Krym,  …až do Berlína. Naši hrdinové v československých uniformách  společně s Rudou armádou  osvobozovali Kyjev, Ukrajinu, Slovensko i Polsko….

Psali dějiny a domů se vraceli jako vítězové…..!! 

Přemysl Votava
Národní socialisté

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 375. Oldřich Mikulášek - Vyvolávač i malíř slov

17:52 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 375. Oldřich Mikulášek - Vyvolávač i malíř slov

„Viděl jsem vyvolavače, který pravil: Dámy a pánové, vstupte! Mluvil jménem červů a žížal, této bíl…