Podle Světové obchodní organizace byl evropský výrobce letadel Airbus nezákonně dotován prostřednictvím levných vládních půjček. V důsledku toho americký výrobce letadel Boeing přicházel o 7,5 miliardy dolarů ročně. Spojené státy nyní podle Světové obchodní organizace mají právo uvalit cla na zboží z Evropské unie v objemu 7,5 miliardy dolarů ročně.
Evropská komise již varovala, že pokud Washington svého práva na uvalení cel využije, zavede odvetná opatření. To by mohlo výrazně poškodit vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Mohlo by dojít k rozpoutání transatlantické obchodní války, na což by ekonomicky doplatily obě strany Atlantiku.
Spojené státy již uvedly, že uvažují o clech ve výši 10 procent na evropská letadla Airbus a 25 procent na francouzské víno, skotské a irské whisky či sýry z celého kontinentu. Cla by tedy mohla zasáhnout tradiční odvětví, což by pravděpodobně vzedmulo vlnu emocí. Vzrůstající napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií navíc přichází v době, kdy je evropská ekonomika zesláblá a některé státy balancují na hraně recese.
Zatímco se politici hádají, trhy již začaly reagovat. Evropské akcie včera zažily nejhorší den v letošním roce. Panevropský akciový index STOXX 600 odepsal 2,7 procenta. Ještě hůře se dařilo německému burzovnímu index DAX, který oslabil o 2,8 procenta. Nedařilo se však ani americkým akciím. Index S&P 500 odepsal 1,8 procenta a Dow Jonesův index ztratil 1,9 procenta. Naopak cena zlata vyrostla o více než 20 dolarů za troyskou unci.
Ing. Štěpán Křeček, MBA
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV