Po mnoha letech marného volání svitla reálná naděje, že konec totálního nesmyslu nazývaného střídání času je nadohled.
V loňském roce proběhla anketa, v níž hlasovalo 4,6 milionu respondentů a 84 procent se vyjádřilo, že jim střídání času vadí. A proto Evropská komise poslala do Evropského parlamentu a Rady návrh na jeho zrušení. Po celý rok by pak mohl platit jeden čas. Ale má to háček. Na základě průzkumu mezi veřejností by to zřejmě mohl být ten letní.
To v rozhovoru pro německou televizi ZDF připustil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.
Předseda české vlády Andrej Babiš zase dal koncem října najevo, že česká vláda bude prosazovat zimní čas (zřejmě myslel ten astronomický – pozn. autora), ale Češi ve výzkumu agentury STEM/MARK dali přednost času letnímu.
A tak zatímco se blíží možná jedno z posledních „šíbování hodinových ručiček“, stále není jasné, který čas nakonec budeme mít po roce 2021, kdy by mělo střídání času v Evropě definitivně skončit.
O různosti názorů svědčí i množství článků, které si může čtenář snadno vyhledat. Jen namátkou titulky: Letní čas vstupuje do další pětiletky, … , Letní čas spolkne miliony eur, …, Europoslanci vyzvali ke změně střídání času, Lékař: změna času škodí, Čtyři zdravotní komplikace, …, Střídání letního a zimního času je nepotřebným přežitkem, …, Češi by chtěli stejný čas po celé EU, ponechali by letní, Zavedení trvalého zimního času je zdraví prospěšnější, tvrdí vědci, Česká vláda chce zachovat zimní čas, argumentuje zdravotními dopady.
Ale ať už jsou argumenty jakékoliv, jednu věc bychom měli mít stále na paměti. Správný čas je jen jeden! Samozřejmě ten astronomický.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV