Grospič (KSČM): Předdůchody a sociální jistota

25.02.2012 13:24 | Zprávy

Vyjádření poslance Parlamentu ČR, místopředsedy ÚV KSČM a předsedy OSČMS Stanislava Grospiče k dohodě tripartity o předdůchodech.

Grospič (KSČM): Předdůchody a sociální jistota
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci

Ve čtvrtek 23. února se Rada hospodářské a sociální dohody, tzv. tripartita, shodla na zavedení možnosti předdůchodů pro všechny profese. O této možnosti se hovořilo již dlouho a byl to v souvislosti s hospodářskou krizí a diskuzemi nad penzijní reformou i jeden z požadavků odborových svazů. Ze stran vlády a zaměstnavatelů byla v minulosti projevena ochota diskutovat o tzv. předdůchodech pro kategorie zaměstnanců pracujících v namáhavých profesích. Po čtvrteční tripartitě by se přijatá dohoda dala považovat po dlouhé době za úspěch v jednání mezi odbory, vládou a zaměstnavateli. Předdůchody by měly platit od příštího roku a možnost je využít by se měla vztahovat na všechny zaměstnance. Dokonce se již objevily komentáře říkající, že odejít do předdůchodů by mělo být v budoucnu mnohem výhodnější, než využít „klasického“ předčasného důchodu.

Všechno má však své ale. Za prvé, na předdůchod by měli zaměstnancům přispívat zaměstnavatelé. Činit by tak měli v rámci doplňkového penzijního spoření. Půjde tedy o přetransformování současného penzijního připojištění, a co je podstatné, jeho výše bude odvislá od výsledu vyjednávání o kolektivních smlouvách. To znamená, že tam, kde nejsou odbory, bude výše spoření na předdůchody výhradně záležitostí zaměstnavatele. Za druhé, sama výše příspěvku by měla být diferencována a kolektivní smlouvou či vnitřním nařízením zaměstnavatele by mělo být umožněno pobírat lidem v namáhavých či rizikových profesích vyšší příspěvek. Za třetí, lidé by mohli na předdůchody využít i své dosavadní úspory, aniž by jim zaměstnavatel příspěvek poskytl. Za čtvrté, měla by být zvýšena ze 24 000 Kč na 30 000 Kč částka, kterou lidé nemusí započítávat do základu daně z příjmů z příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění. Za páté, předdůchod by lidé mohli využít pět let před dosažením hranice pro ně vypočítané pro odchod do starobního důchodu.

Relativnost vyjednané dohody spočívá tedy ve skutečnosti, že dnes není v České republice zaveden pevný strop pro odchod do starobního důchodu. Zatímco ten, kdo v letošním roce dosáhne čtyřiceti let věku, půjde do starobního důchodu v 66 letech, pak lidé, kteří se narodí příští rok, budou do důchodu odcházet v 73 letech. Budou-li si však lidé „pilně spořit“ v soukromých penzijních fondech, nepotká-li je dlouhodobá nemoc či nezaměstnanost a přispěje-li jim i jejich zaměstnavatel, pak za předpokladu, že příslušný penzijní fond nezkrachuje, budou moci s jistotou důchodu ve výši 30 % své průměrné měsíční mzdy v 66 letech odejít do předdůchodu. Chci jen podotknout, že dvě třetiny zaměstnanců ve svých příjmech nedosahují zdaleka průměrné hrubé mzdy 24 089 Kč. Vzhledem k růstu životních nákladů bude pro ně čím dál obtížnější si více spořit na své stáří. U řady z nich to bude naprosto nereálné. V České republice se téměř po tři roky drží stabilní půlmiliónová armáda nezaměstnaných a 502 tisíc osob je dnes v předčasném důchodu, většinou proto, že nemohli nelézt zaměstnání. Relativnost návrhu předdůchodů také spočívá ve skutečnosti, že se lidem nabízí možnost vyčerpat své vlastní naspořené prostředky. Ty si však spoří většinou proto, aby si zabezpečili důstojný trvalý starobní důchod. Samotné dohadování o výši příspěvku, odvislé od kolektivního vyjednávání, bude nesmírně složité. Ministr práce a sociálních věcí J. Drábek se chystá zpřísnit i použití práva na stávku jako krajního prostředku v případě kolektivního vyjednávání a v novele zákoníku práce bylo samo kolektivní vyjednávání oslabeno. Domnívám se, a je to i pohled OSČMS, že shoda tripartity na předdůchodech je po řadě měsíců určitým úspěchem, ale nikoliv zásadním momentem, zabraňujícím privatizaci důchodového systému či ulehčujícím sociální situaci velké části pracujících. Byl bych nerad, kdyby se tato věc stala spíše byznysem pro část důchodových fondů. Bylo by také dobré, kdyby stát stanovil zaměstnavatelům zákonnou povinnost přispívat na tuto formu důchodového pojištění u zvláště náročných a rizikových profesí.

Stanislav GROSPIČ, předseda OSČMS a místopředseda ÚV KSČM

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…