Když si stěžuji na některé naše domácí potíže, pohlédne na mne můj belgický poradce někdy s údivem. A pak řekne, jak je to u nich doma. Taky to není ideální, ale některé věci mají už trochu vymakanější.
Nedávno jsem si stěžoval na naši exekutorskou mafii, která vydírá lidičky kvůli zapomenutým nebo dávno promlčeným pokutám. Uznávám, že dluhy se mají platit, a že i exekutor ke spravedlnosti patří. Spílal jsem ale exekutorům a advokátům za neskutečné částky, které lidi platí kvůli bagatelním pohledávkám. Platit dvacet tisíc kvůli padesátikoruně se mi zdá nemístné. Tím víc, že o podobných dluzích lidé mnohdy vlastně netuší.
Můj Vlám zakýval hlavou a pak se zeptal svou měkkou češtinou se zřetelným moravským akcentem, zdali nemáme nějaké omezení přiznané částky včetně všech poplatků. U nich doma je to prostě zařízené tak, že maximálně může člověk u smírčího soudce zaplatit desetinásobek původně dlužné sumy. Tím se dosáhne toho, že se vymáhání zpravidla věnuje pozornost úměrná velikosti dluhu. A nikdo si nemůže udělat byznys z toho, že jiný třeba jen ztratil účtenku a nemůže doložit, že dávno zaplatil.
Belgie má ještě další vychytávky, aby občan nemusel zbytečně obtěžovat soudy, které mají na práci důležitější věci. A taky jsou ty soudy dražší a vyřizování věcí jim trvá déle. Bagatelní spory proto řeší instituce smírčího soudce, který se zabývá ekonomickou agendou zhruba do výše běžného platu, nyní 1860 eur.
Kromě smírčích soudů mají Belgičané i několik typů zprostředkování sporů, mediace. Obvykle je to tak, že s mediací sporu musí strany souhlasit. Existují ale případy, kdy mediaci soud nařídí. Třeba hašteřící se manželé po rozvodu řeší své drobné šarvátky kolem dětí u mediátora. Soud tak je ušetřen řešení pitomostí a věc má v rukou někdo, kdo ji zná detailněji. Zvláštní tribunály mají Belgičané pro ojetá auta, menší půjčky, ale také pro spory s veřejnými společnostmi jako jsou pošta nebo železnice.
A ještě jednu docela dobrou věc mají Belgičané. Dáte-li vaše auto do servisu, sdělí centrální evidenci, kolik má najeto a co na něm dělají. Až si budete kupovat belgické auto, můžete si u veřejné autority snadno ověřit, kolik má opravdu najeto a co se na něm opravovalo za dobu registrace v Belgii. Belgičané mají zájem o to, aby se s auty obchodovalo férově.
To statečná česká vláda trestný čin za přetočení tachometru zamítla. Prý se to dá stíhat jinými paragrafy. Proč to ksakru nikdo nestíhá, už vláda neřekla. Přitom by policajt v každém bazaru našel pomalu polovinu aut se stočeným tachometrem. Kolik má auto skutečně najeto, lze u belgického auta zjistit snadno. U českého auta, které jezdilo do servisu, to policie může zjistit snadno také, protože servis si to zaznamenává. Ale proč by to pro lidi někdo dělal, že.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz