Liška (SZ): Vládní reforma důchodů není spravedlivá ani udržitelná

12.09.2011 20:22 | Zprávy

Strana zelených nesouhlasí s vládním návrhem důchodové reformy a navrhuje spravedlivější a udržitelnější model. Zkušenosti sousedních zemí, které se rozhodly pro opt-out před několika lety, ukazují, že tlak na veřejné finance je de facto nezvladatelný. Větší riziko rozpočtových problémů navíc hrozí v době, kdy se dá očekávat další oslabení ekonomického výkonu České republiky.

Liška (SZ): Vládní reforma důchodů není spravedlivá ani udržitelná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Strana zelených je proti dalšímu oslabování průběžného solidárního systému, který musí zůstat základem důchodového zabezpečení na stáří. Vyvedení části odvodů do průběžného systému výrazně oslabí stabilitu tohoto státem garantovaného solidárního systému a za pomoci státu převede prostředky do soukromých fondů. Již při 3% opt-outu bude transformace důchodů zatěžovat české daňové poplatníky cca 20 mld. Kč ročně po dobu minimálně 20 let. Navíc investování do soukromých penzijních fondů s sebou nese velká rizika a nejisté výnosy.

Zelení navrhují reformu systému soukromých penzijních připojištění se státním příspěvkem a vytvoření podmínek pro zaměstnanecké penzijní plány, které umožní předčasný odchod do důchodu u zaměstnanců vykonávající namáhavé a rizikové práce.

„Vládní reforma důchodů není aní spravedlivá a ani udržitelná. Součástí jakékoliv smysluplné důchodové reformy musí také být podpora rodin s dětmi. Proto navrhujeme zvýšení daňových slev a přídavků na děti nebo podporu jeslí a školek. Dále navrhujeme diferencované odvody na důchodové pojištění v závislosti na počtu vychovávaných dětí a zohlednění počtu vychovaných dětí při výpočtu starobního důchodu," říká předseda Strany zelených Ondřej Liška.

„Individuální spoření mimo společný penzijní systém, tedy opt-out, je výhodný pro soukromé fondy a pro ty, kdo na extra úspory mají dostatečné příjmy. Tento výpadek ve společném důchodovém systému zaplatí celá společenost ze zvýšeného DPH, zejména ale nízkopříjmové skupiny obyvatel. Z toho plyne jediné: vyšší důchody lidí s vysokými příjmy jdou na účet sociálně slabších. Považujeme to za nemravné," uvedl člen předsednictva Matěj Stropnický.

„Za spoření na stáří považujeme také investice do bydlení. Je zarážející, že místo reformy stavebního spoření jej navrhují vládní politici zrušit," říká vedoucí hospodářské sekce zelených Jiří Čáslavka.

Dále čtěte:
Vláda: Schváleno! Důchodová reforma nás ochrání před chudobou
Penzijní reformu už nezrušíte, vysmál se Kalousek ČSSD

##PROFIL 198##

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zeleni.cz

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

22:01 Kolář (TOP 09): Ukrajina musí vyhrát válku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k podpoře Ukrajiny ve válce s Ruskem