Marta Semelová z KSČM: Stojíme na straně lidí

28.08.2014 17:05 | Zprávy

Rozhovor Haló novin s vedoucí kandidátkou KSČM do Zastupitelstva hl. m. Prahy Martou Semelovou

Marta Semelová z KSČM: Stojíme na straně lidí
Foto: red
Popisek: Marta Semelová (KSČM)

Blíží se konec funkčního období Zastupitelstva hlavního města Prahy. Je čas bilancovat. Začněme kauzou, která trápila Prahu po celé čtyři roky, kartou Opencard. Jak se podle vás vyvíjí?

Obšírnou informaci o stavu projektu Opencard jsme po vedení radnice žádali mnohokrát. Bezvýsledně. Politická reprezentace, která má v současné době tuto problematiku na starosti, s milionem občanů Prahy nebezpečně experimentuje. Řešení je v nedohlednu a překotné informace o tom, co se kolem projektu děje, se dozvídáme z médií. Pražská TOP 09 kauzu neřeší, ale naopak prohlubuje. Kvůli smlouvám s firmou Haguess, kdy bylo využito jednacího řízení bez uveřejnění, byla Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže Praze uložena pokuta 600 tisíc korun a Dopravnímu podniku hlavního města Prahy půl milionu. Na část vedení radnice byla dokonce kvůli Opencard podána obžaloba. Navíc stále nevíme, kolik ještě město zaplatí, a kdo je za Opencard vlastně zodpovědný.

Dalším kontroverzním projektem je tunelový komplex Blanka…

To je další nedořešený problém, na který se neustále tážeme. Financování stavby se dostalo i do hledáčku českobudějovické expozitury Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Problémy doprovázejí i dostavbu metra A do Motola, městský okruh a další záležitosti spojené s pražskou dopravou. (O Opencard, Blance i problémech spojených s dopravou informujeme podrobněji na straně 2 - pozn. red.)

Vaší parketou je školství. V Praze stále chybí místa v mateřských školách asi pro 10 tisíc dětí. O co v tomto směru pražská KSČM ve stávajícím období usilovala?

Nejde pouze o mateřské školy, ale také o jesle. V 90. letech se zrušily a teď nejsou volné kapacity. Je to problém celé Prahy, ne pouze jedné městské části. Proto jsem opakovaně vyzývala vedení města, aby uvolnilo  finance na rozšiřování potřebných kapacit. Jsem ráda, že k tomu nakonec došlo, i když pět minut po dvanácté. Značné problémy jsou v satelitních městečkách kolem Prahy, kde se na výstavbu jeslí, mateřských a základních škol jaksi zapomnělo. Rodiče tak musí svážet  děti do přeplněných škol v okrajových čtvrtích Prahy. Chybějící kapacity se týkají i školních družin a klubů. I tomu se budeme věnovat.

Školským a dalším zařízením se snažíte pomáhat i v rámci schvalování rozpočtu hlavního města...

Ano, to je pravda, a je škoda, že se pro řadu našich návrhů na posílení rozpočtu kapitoly školství či pro sociální a zdravotní oblast nenašlo dost hlasů z ostatních politických klubů. Přitom například sociální služby, které zajišťují péči o seniory, lidi se zdravotním postižením a další potřebné, jsou značně podfinancované a mnohým hrozí zánik.

Jste zároveň poslankyní. Některá témata se prolínají sněmovnou i zastupitelstvem. V dolní parlamentní komoře jste například kritizovala zákon o dětských skupinách. Byla jste se osobně v některé podívat?

Navštěvuji nejrůznější pražská školská zařízení, včetně mateřských škol. Byla jsem se podívat i v dětské skupině. Je dobré vidět vše na vlastní oči, aby se člověk mohl kvalifikovaně rozhodovat. V příštím volebním období, kdy zákon o dětských skupinách zřejmě nabude účinnosti, chceme v zastupitelstvech pohlídat, aby městské části z důvodu úspor neupřednostňovaly dětské skupiny před mateřskými školami. Dětské skupiny, v nichž mohou být děti od 1 roku do začátku školní docházky, totiž nezabezpečují předškolní vzdělání, jsou pouhými hlídárnami. Kromě toho nemají povinnost zajistit dětem stravování.

Hazard je dalším tématem, projednávaným ve sněmovně i v pražském zastupitelstvu. Vím, že patříte k jeho výrazným odpůrcům. Co prosazujete?

Hlavní město je hernami doslova zaplaveno. Osobně jsem pro nulovou toleranci, ale vím, že vůle k ní není. Proto jsem navrhovala kroky, vedoucí k citelnému  snížení počtu heren, k zákazu jejich umístění v blízkosti škol, zdravotnických a sociálních zařízení a k omezení provozní doby. Požadovala jsem také, aby hlavní město změnilo metodiku rozdělování peněz z hazardu. Nesmí nadále platit „čím víc hazardu, tím víc peněz pro městskou část“. Tato praxe nemotivuje starosty k omezení hazardu, ale naopak. Bohužel, na mé požadavky vedení města nereflektovalo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skopeček (ODS): Místo velkých frází začneme pracovat na infrastruktuře

22:28 Skopeček (ODS): Místo velkých frází začneme pracovat na infrastruktuře

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Milovicím ve Středočeském kraji.