Co to způsobí:
1. zákon bez finančních sankcí za znečištění ovzduší se stává pouhou deklarací, je bez reálného významu při ochraně ovzduší. Vzniká tak v tomto směru horší situace nežli za komunistického režimu. Stát nebude mít nástroje, aby donutil soukromé podnikatelské subjekty k ekologicky šetrnému chování.
2. Státní fond životního prostředí (SFŽP) přijde o stamiliony korun příjmů z těchto poplatků a to od roku 2015, resp. definitivně v roce 2021. V posledních letech se objem poplatků za znečištění pohyboval mezi 400 a 500 mil. Kč. Tuto částku bude potřeba někde ve veřejných rozpočtech najít a dát ji ve prospěch SFŽP.
V Poslanecké sněmovně jsem proti takovému postupu předložil pozměňovací návrh, aby došlo k pokračování dosavadního stavu poplatků. Po schválení pozměňovacího návrhu poslance ODS Bureše, který znamená zrušení poplatků, již o mém návrhu nebylo vůbec hlasováno.
Prosazení tohoto špatného zákona o ovzduší bude dále zhoršovat kvalitu ovzduší v zemi, zejména pak v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Lidé za to mohou poděkovat prolobbované hlasovací koalici KSČM – ČSSD – ODS – TOP 09.
Místopředseda Poslanecké sněmovny a ČSSD L. Zaorálek hlasování soc. dem. poslanců považuje de facto za nehodu s tím, že moravskoslezští poslanci ČSSD byli v té době na pohřbu svého zesnulého kolegy.
Národní socialisté zpracují v krátké době novelu zákona pro ovzduší a už dnes vyzývám sociální demokracii, aby se k nám ve sněmovně připojila svými hlasy na podporu této novely.
Jiří Paroubek, předseda NS-LEV 21
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: NS - LEV 21