Poc (ČSSD): Co skrývají vyjednavači ACTA?

20.07.2010 11:49 | Zprávy

Poslanci EP protestují proti tajnému vyjednávání smlouvy o autorských právech.

Poc (ČSSD): Co skrývají vyjednavači ACTA?

Poslanci Evropského parlamentu otevřeně protestují proti utajování obsahu jednání o mezinárodní smlouvě ACTA týkající se autorských práv a jejich vynucování. O záměru jednají již delší dobu vlády nejvyspělejších zemí světa, včetně zástupců Evropské komise. Vyjednávání je však přísně utajováno a o jeho průběhu nemá potřebné informace ani odborná veřejnost.

"Pokud vyjednavači nic neskrývají, jak tvrdí, pak není důvod aby nebyla smlouva zpřístupněna veřejnosti," říká český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc (S&D). Tomu se nelíbí především skutečnost, že informace o obsahu dokumentu nemají ani europoslanci, ačkoliv to jsou právě oni, kdo takové smlouvy schvaluje. "Parlament by tedy měl být informován o každém stádiu vyjednávání. Což se ale ve skutenosti neděje."

Obdobný postoj k utajovaným jednáním zastává i místopředseda Evropského parlamentu Stavros Lambrinidis. "Je nepřijatelné, že poslední verze tohoto dokumentu není pro tuto debatu k dispozici a že bude dostupná pouze později a to v uzavřené místnosti. Proto je pro nás nemožné, abychom vedli seriozní debatu k nejnovějšímu vývoji vyjednávání o dohodě ACTA."

Proti utajování jednání se v uplynulých týdnech postavila již velká část europoslanců, když jich přes 350 podespalo deklaraci požadující transparentnost celého procesu. Mezi jejími signatáři je i český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc.

"Už jen samotný princip takové globální dohody je natolik závažný, že musí být pod odpovídající veřejnou kontrolou. Může mít totiž zcela zásadní dopad na občany i ekonomiku," upozorňuje Poc s tím, že ani on neschvaluje pirátství a krádeže duševního vlastnictví. "Ale nelze v tak závažné věci přistoupit na to, že se cosi dohodne v jakémsi elitním klubu za zavřenými dveřmi. Navíc ochrana autorských práv byla, je, a musí i nadále být věcí nezávislé justice," dodává český poslanec Evropského parlamentu.

Cílem takzvané smlouvy ACTA je boj proti padělání IP (Intelectual Property) na globální úrovni. K tomu má sloužit mezinárodní spolupráce při prosazování a potřebný právní rámec. Na ACTA jednáních se pokud vím momentálně podílí Austrálie, Kanada, EU, Japonsko, Korea, Mexiko, Maroko, Nový Zéland, Singapur, Švýcarsko, USA. Diskuze o tématu začala v 2007, formální vyjednávání začalo v 2008. Dosud proběhlo osm kol, oslední bylo v dubnu 2010 na Novém Zélandu. Obsah jednání je zatím držen v tajnosti a jsou k němu vydávány pouze tiskové zprávy. Státy vydaly jen dokument, ve kterém se shrnují základní projednávané body připravované dohody.

Dále čtěte:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavelpoc.cz

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

18:05 Rajchl (PRO): Trpí Česká republika stockholmským syndromem?

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na zvýšení poplatku za transfer plynu přes německé územ…