Desítky tisíc cestujících se slovenskou nízkonákladovou společností Sky Europe dostaly v srpnu 2009 tuto zprávu: „Dovolujeme si Vám oznámit, že naše firma pozastavila prodeje letenek a provoz…Berte na vědomí, že si musíte hradit svůj zpáteční let s některou jinou leteckou společností na vlastní náklady. Důvodem je nedostatek prostředků na financování dalších letů“.
Něco takového je podle české sociálnědemokratické zástupkyně v Evropském parlamentu Olgy Sehnalové, členky Výboru pro dopravu a cestovní ruch, zcela nepřijatelné, bohužel však stále aktuální. "Již od kauzy Sky Europe, tedy již přes dva roky, opakovaně žádám Komisi, aby jednala a přijala taková opatření, která cestujícím na celém území Evropské unie zajistí patřičné zacházení a hlavně bezplatný a co nejrychlejší návrat domů při krachu letecké společnosti. Komise musí konečně vyslyšet tyto urgence a říci jasně, co k posílení těchto práv podnikne,“ apeluje Sehnalová.
Europoslanci očekávají, že Evropská komise předloží návrh změn legislativy k právům cestujících letos na podzim. Už nyní ale vyslali jasný signál Komisi, co v něm musí být, aby pro něj zvedli ruku. Výbor pro dopravu hlasoval o svém stanovisku dnes dopoledne.
„Prosadila jsem do textu několik pozměňovacích návrhů, které se týkají zejména situace cestujících při krachu aerolinek, cenové diskriminace a informací o jejich právech cestujících v případě, že se dostanou do problémů. Jsem přesvědčena o tom, že je potřeba legislativně zakročit a nastavit jasná a důsledně respektovaná pravidla na celoevropské úrovni. A to může udělat jedině Evropská komise,“ říká Sehnalová.
Co Olga Sehnalová do zprávy Výboru pro dopravu prosadila:
- povinnost aerolinek poskytnout cestujícím závazky v případě svého úpadku, platební neschopnosti či ztráty licence
- vytvoření jednotného systému posuzování důkazní hodnoty důkazů prokazujících tzv. „mimořádné okolnosti“ (právě na ně se aerolinky nejčastěji vymlouvají při neochotě náhrady škod cestujícímu)
- poskytnout cestujícím kompletní informace o jejich právech v jazyce, v němž byla provedena rezervace a vytvořit za tímto účelem centrální internetovou stránku ve všech jazycích EU, včetně verze pro cestující s postižením
- prozkoumat a v případě výskytu odstranit cenovou diskriminaci cestujících na základě země pobytu.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz