„Ministerstvo zemědělství rok ignorovalo naše opakovaná varování, že Dřevěná kniha je pro náš dřevozpracující průmysl zhoubou a způsobí ekonomické škody nedozírného rozsahu. Ministr Bendl je zodpovědný za to, že pily dnes nemají dřevo a mnoho lidí na venkově přišlo úplně zbytečně o práci,“ říká předseda Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Petr Šilar. Zarážející je podle něho apatie, se kterou se Bendl k současné kritické situaci na venkově staví.
Senátor Petr Šilar zaslal ministru zemědělství Petru Bendlovi dopis, ve kterém rekapituluje marné úsilí senátorů, kteří se ve spolupráci s odbornou veřejností snažili přesvědčit Vládu, že Dřevěná kniha způsobí nedozírné škody:
„V březnu 2011 jsem na téma (Dřevěné knihy) inicioval senátní veřejné slyšení. Na jeho základě jsem informoval ministra zemědělství Ivana Fuksu a premiéra Petra Nečase o doporučeních, která z tohoto jednání vzešla:
- rozšířit koncepci MZe o sociální a ekologický pilíř,
- spolupracovat na přípravě sociálního pilíře se zástupci regionálních samospráv, se zástupci profesních sdružení lesnicko-dřevařského odvětví a se zástupci dotčených parlamentních a senátních výborů a komisí,
- spolupracovat na přípravě ekologického pilíře podle stejných zásad jako v předchozím odstavci,
- nevyhlašovat žádná dlouhodobá výběrová řízení do doby, než bude Dřevěná kniha v souladu s platnými předpisy a usneseními.
V říjnu 2010 jsem Vás a pana premiéra opět upozorňoval na to, jak vážná je situace v dřevozpracujícím průmyslu. Předvídal jsem, že zvolená strategie vyústí v sociální problémy, že řada obyvatel venkova zbytečně přijde o práci a pily nebudou mít dostatek dřeva,“ uvádí v dopise senátor Šilar.
Podle lidoveckého senátora je v nedohlednu i Vládou slibovaný dokument Zásady státní lesnické politiky. Ten má zohlednit sociální a ekologické dopady vývoje našeho dřevozpracujícího průmyslu. Navzdory všem slibům ale doposud nebyl předložen senátorům k posouzení. Podle Šilara tak hrozí, že ministerstvo bude tento důležitý dokument o hospodaření v lesích opět protlačovat na poslední chvíli, bez hledání širší shody s odborníky a napříč politickým spektrem.
V závěru svého dopisu žádá Šilar ministra zemědělství, aby kritickou situaci v českých lesích začal konečně řešit. Kromě změn v chybné koncepci (Dřevěné knize) je podle Šilara nutné přistoupit i k personálním změnám: „Z výše uvedených důvodů Vás, pane ministře, žádám, abyste přehodnotil kritéria Dřevěné knihy. Současně Vás žádám, abyste vyvodil personální důsledky z toho, že vrcholný management LČR ignoroval opakovaná varování ze strany odborné veřejnosti i politiků a dopustil eskalaci problému. Osobně se domnívám, že koncepční řešení současné kritické situace nelze provést bez odvolání současného generálního ředitele LČR,“ uzavírá dopis senátor Šilar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz