Sobotka (ČSSD): Novela zákoníku práce z dílny ministra Drábka útočí na práva zaměstnanců

22.02.2012 22:10 | Zprávy

ČSSD připraví návrh k Ústavnímu soudu proti ustanovením novely zákoníku práce, které od 1. ledna 2012 nepřijatelným způsobem omezují práva zaměstnanců.

Sobotka (ČSSD): Novela zákoníku práce z dílny ministra Drábka útočí na práva zaměstnanců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Novelu zákoníku práce navrženou Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) prosadila loni v Parlamentu silou svých hlasů vládní koalice.

„Vláda Petra Nečase prosadila nový výpovědní důvod, kdy nemocný zaměstnanec, jehož kontrola nezastihne doma mimo rozsah povolených vycházek, může být bez dalšího dokazování zaměstnavatelem okamžitě propuštěn ze zaměstnání. Ten samý nemocný je ovšem už za takové porušení postižen, a to odebráním nemocenské. Zavádí tak dvojitý trest za jediné pochybení. Nemocný si při zhoršení svého zdravotního stavu nesmí dojít ani k lékaři, jinak by riskoval vyhazov. Zákoník práce šikanuje zaměstnance a obrovským způsobem posiluje moc zaměstnavatelů. ČSSD je přesvědčena, že proti případnému provinění musí mít pracovník dostatečnou možnost se obhájit,“ sdělil Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD.

ČSSD považuje tuto úpravu zákoníku práce z „dílny“ ministra Drábka za nepřípustnou. Nepřiměřeně zasahuje do práva na práci, zaručeného Mezinárodním paktem o hospodářských, sociálních a kulturních právech a Evropskou sociální chartou. Tyto mezinárodní smlouvy o lidských právech jsou součástí ústavního pořádku. Porušení povinnosti vyplývající z veřejnoprávních předpisů (zákona o nemocenském pojištění) musí být postihováno jen v režimu veřejného práva, do něhož pracovněprávní vztah nespadá. Proto se poslanci ČSSD obrátí na Ústavní soud, aby příslušná ustanovení zákoníku práce zrušil. Budou tak reagovat i na podnět, který v této věci obdrželi ze strany největší odborové centrály ČMKOS.

ČSSD zároveň protestuje proti účelově zavedené změně v zákoníku práce pro sdružování v odborových organizacích u zaměstnavatele. Obory musí napříště sdružovat nejméně 3 zaměstnance v pracovním poměru. Ve firmách s pracovníky především na dohodu o provedení práce či smlouvu o pracovní činnosti by tím zaměstnancům zaniklo právo sdružovat se k ochraně hospodářských a sociálních zájmů do odborových organizací, ústavně zaručené Listinou základních práv a svobod.

Taková snaha ministra Drábka o omezení práv zaměstnanců a odborů je nepřijatelná a bude součástí zmíněného návrhu poslanců ČSSD k Ústavnímu soudu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…