Vaňhová (ČSSD): Boj za zachování ústeckého onkocentra pokračuje

26.02.2012 18:16 | Zprávy

Náš kraj je odjakživa jednou z energetických základen celé republiky a platí za to nemalou daň v podobě zhoršeného životního prostředí, což se přirozeně odráží na zdravotním stavu jeho obyvatel.

Vaňhová (ČSSD): Boj za zachování ústeckého onkocentra pokračuje
Foto: vanhova.cz
Popisek: Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová

Jak z jiného světa proto působí záměr ministerstva zdravotnictví odebrat onkologickému oddělení ústecké nemocnice status komplexního onkologického centra a tím ukončit v tomto zařízení poskytování nejmodernější, tedy biologické, léčby.

Je smutné, že stát, který počítá s uhlím vytěženým na našem území a s energií z elektráren v našem kraji, už zřejmě tak moc nepočítá s lidmi, kteří v Ústeckém kraji žijí. Vztah mezi zhoršeným životním prostředím a počtem pacientů s diagnostikovaným onkologickým onemocněním je přitom více než zřejmý. 

Snaha omezit péči v ústeckém onkocentru není první necitlivý krok, který ministerstvo zdravotnictví vůči nádorově nemocným pacientům v našem kraji podniklo. Už před dvěma lety ministerstvo zrušilo komplexní onkologické centrum v chomutovské nemocnici a argumentovalo například tím, že pacienti mohou za léčbou dojíždět do nemocnice ústecké. Nyní, jak to tak vypadá, chce ministerstvo vzít pacientům i tuto možnost.

Mám z toho všeho dojem, že si ministerstvo vytklo za cíl špičkovou onkologickou léčbu v Ústeckém kraji zlikvidovat. Nechápu ovšem proč. Jsem přesvědčená, že zdraví obyvatel by mělo být pro každý stát naprostou prioritou a že obyvatelé našeho kraje mají právo na stejně kvalitní a dostupnou zdravotní péči, jaké se dostává lidem v jiných regionech. Že by šlo o snahu ministerstva přihrát na úkor ústeckých pacientů někomu lukrativní milardový byznys?

Ministerské výhrady vůči stávajícímu onkocentru mi přijdou vesměs umělé. Jednou z hlavních výtek je například to, že sídlo onkologie je zhruba kilometr vzdálené od Masarykovy nemocnice. Je to sice pravda, ale snaha vyřešit to tím, že kvůli tomu kilometru přinutíme pacienty dojíždět za léčbou stovky kilometrů do jiných krajů, případně do Prahy, je nesmysl.

Za zachování onkologické péče ve stávajícím rozsahu se postavilo krajské zastupitelstvo, podporu vyjádřily všechny politické strany a připojují se i města a obce. Doufám, že si této vlny odporu pan ministr všimne. Ne všechno na světě se dá měřit penězi a výkazem úspor. Zejména hodnota lidského zdraví a života.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vanhova.cz

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

odchod do důchodu

Myslíte, že prodloužení věku ochodu do důchodu náš systém spasí? Není hlavní problém v tom, že se nerodí tolik dění a není třeba změnit toto? A divíte se, že se jich rodí tak málo, když je naše životní úroveň tak mizerná a co si budeme nelhávat, pokud máte děti, ještě vám klesne? Nejde mi o to být b...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

18:33 Kobza (SPD): Green Deal jako demagogie aktivistů

Komentář poslance SPD po sněmovní konferenci vědců, která zpochybnila teze o globálním oteplování zp…