A zabití prezidenta nevadí! Zbořil a odvolání Xavera. A jiná věc v ČT: Bude bouře?

22.06.2020 8:36 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nechci dělat předčasné analýzy, ale na mapě Spojených států je ohnisek demonstrací skoro tolik jako středisek coronavirové nákazy,“ komentuje situaci v Americe politolog Zdeněk Zbořil. K seznamu problematických filmů politolog upozorňuje, že může ohlašovat příchod tvrdé cenzury metternichovského typu. Věnuje se i problematice českého rasismu: „Já se ještě nemusím bát chodit jako bílý po ulicích, ale mluvit v restauraci rusky je už na ohlížení se.“ A uniklý e-mail údajně z Babišovy schránky? „Zajímá-li vás můj názor člověka mimo politiku, pak bych podobná slova ve stavu nepříliš velkého vzrušení dokázal napsat také,“ podotýká Zbořil.

A zabití prezidenta nevadí! Zbořil a odvolání Xavera. A jiná věc v ČT: Bude bouře?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Protesty v Americe pokračují. V pátek si tu připomněli 155. výročí ukončení otroctví po občanské válce v polovině 19. století. Akce doprovázela kritika rasismu. Ve Washingtonu demonstranti strhli sochu konfederačního generála Alberta Pikea. V metropoli Severní Karolíny protestující strhli část pomníku Konfederace.

„Před pěti lety jsme v PL vzpomínali na Abrahama Lincolna a rok 1865. Mluvili jsme nejen o tomto výročí, ale i o Martinu Lutheru Kingovi, militantní Black power, o sociálním napětí a reziduích rasismu, ale tehdy nás nenapadlo, že by mohlo dojít k celonárodnímu hnutí nebo povstání. ČT vše komentuje sice antitrumpovsky, ale umírněně. To co běží po internetu, je mnohem hrozivější,“ říká politolog Zdeněk Zbořil.

„Mám přátele na univerzitě v Severní Karolině (v Greensboro a Greenville) a ti mne na dálku varují před zneužívanými vizuálními informacemi. Nechci proto dělat předčasné analýzy, ale na mapě Spojených států je ohnisek demonstrací skoro tolik jako středisek coronavirové nákazy. Samozřejmě, beru v úvahu i stupňující se napětí okolo nastávajících prezidentských voleb a zájem některých vlivových skupin ve Spojených státech na oslabení pozice současného prezidenta. Ale ještě bych raději s definitivním nebo i jen dílčím hodnocením počkal,“ dodal.

Už shání „ideopolicie“ ubytování?

Pozornost se zaměřila i na filmovou tvorbu. Americký server Variety rozšířil seznam těch problematických. „Všechny filmy by měly být sledovány s kritickým okem, ale to neznamená jejich zákaz. Tyto filmy představují období, ve kterém byly vyrobeny, a je důležité si pamatovat historii – a lidskou bigotnost a necitlivost – abychom tyto věci neopakovali,“ poukazují autoři seznamu necitlivých děl. Na seznamu se ocitl i v České republice velmi oblíbený snímek Forrest Gump. Nepříliš dobře by si vedl i u nás známý Indiana Jones a chrám zkázy. Server tvrdí, že se Steven Spielberg a George Lucas až příliš snažili o napodobení dobové atmosféry filmů třicátých let. To vše ústí v jakési „negativní a stereotypní zobrazení Indie a hindských zvyků“. Ale „nevhodné“ nejsou jen starší filmy. Chyby se někteří snaží najít i v těch nově vydaných, a proto se na seznamu objevuje i loňský snímek Tenkrát v Hollywoodu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…