Například nynější ministr zahraničí Lubomír Zaorálek byl výrazným odpůrcem umístění amerického radaru v Česku. Nyní zkritizoval ministra obrany Martina Stropnického z ANO, který řekl, že si nedovede představit, že by u nás byly trvale umístěny jednotky NATO.
„Jsme členem NATO a z toho plynou určité závazky. S těmi bychom v našich úvahách neměli být ve sporu. Podílíme se na společné obraně – máme z toho výhody vlastní bezpečnosti, ale měli bychom být ochotni v případě potřeby poskytnout své vlastní vojenské síly i teritorium,“ uvedl v reakci na Stropnického pro ParlamentníListy.cz ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD.
Voliči ČSSD rozdělení na půl
To, že ČSSD v postoji k Rusku a přítomnosti vojsk NATO do značné míry proti minulým postojům obrátila, je podle politologa Kubáčka také dáno tím, že se u ní projevuje vládní odpovědnost.
„Praxe ji tlačí do pozice Severoatlantické aliance a do relativně vyhraněného postoje inklinujícího k Americe. Vrcholní představitelé si patrně uvědomují, že to nedělá straně úplně dobře jak z hlediska členů, tak i voličů. Jejich voličstvo je v této věci tak půl na půl - a to i v situaci, kdy začalo být aktivní Rusko a kdy se nebavíme o klidné, neutrální a zcela mírové době a kdy sledujeme něco, co se vskutku již velmi blíží občanské válce na Ukrajině. Čili voliči ČSSD se začínají polarizovat na ty, kteří politiku vlády podporují, ale pak tam je stejně početná skupina, která říká, že rozhodně neprospívá přilévat olej do ohně a vyhraněně se přidávat na jednu stranu, chtějí být neutrály. A tito lidé se buď začnou poohlížet, zda se zaměří na nějakého vybraného politika ČSSD, nebo se začnou orientovat na KSČM či jinou stranu,“ řekl ParlamentnímListům.cz Kubáček.
Obavám ze ztráty významné části voličů může čelit ČSSD tím, že jednotliví předáci ČSSD se k této otázce začínají, ať již plánovaně či neplánovaně, vyjadřovat rozdílně.
Hnutí Ne základnám číslo 2 a odliv ke KSČM
„Ono to dlouhodobě takto fungovat nebude. Takže já očekávám, že se sociální demokracie rozdělí na řečníky vládní a na řečníky komunální, regionální, svým způsobem opoziční proti jestřábímu postupu, kteří budou více vzývat opatrný postup. ČSSD by více prospělo, kdyby do komunikace s voliči více tlačila domácí témata, která by přehlušila nespokojenost části voličů s tím, co ČSSD v zahraniční politice nyní prosazuje. Je otázkou času, kdy se zde objeví nějaké hnutí Ne základnám číslo 2. Čili ty voliče, kteří by začali inklinovat ke KSČM či jiným stranám, může ČSSD ukonejšit domácími tématy,“ říká Kubáček.
Témata, která mohou u voličů ČSSD rezonovat, jsou sociální otázky, otázky mezisousedského soužití, bezpečnosti, kriminality, práva a pořádku. Velké téma také bude, zda se peníze státu budou více dávat do zbrojení, do sociálního zabezpečení či na infrastrukturu, nastartování ekonomického růstu a zlepšování životního standardu lidí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík