Mluví se o tom, že masivní skupině poslanců se nelíbí předčasné volby. Argumentují nutností schválit řadu důležitých zákonů, které by rozpuštění sněmovny mohlo ohrozit. Věříte tomu?
Pro mě to není překvapení. I pro ParlamentníListy.cz jsem už říkal, že předčasné volby v říjnovém termínu nejsou jistotou. Mohou být přijaty složitější formou a konat se mnohem později. Důvody jsou dva. Jednak důvod pragmatický. Tři a půl roku ve veřejné funkci mnohé ovlivní a pro mnohé je těžká vidina, že by o takovou funkci měli přijít. Je s tím spojen určitý význam, prestiž, vliv, možnost ovlivňovat dění a veřejně se vyjadřovat.
Nemluvě o určitém standardu. Mnozí mají hypotéky, měli naplánované jednotlivé platy. Navíc počet přibližně sta či sto deseti poslanců, kteří po volbách v nové komoře nezasednou, je závratný a svým způsobem tu nemá žádnou historickou obdobu. Proto se teď hledají důvody. A to jak racionální, z pohledu legislativy (jde o celou řadu zákonů, které se týkají exekucí, protikorupčních opatření či lichvy), tak důvody symbolicko-pragmatické, kdy si mnozí z poslanců napříč politickým spektrem uvědomují, že se už nedostanou na kandidátky, případně nebudou zvoleni. Hledají důvody a je dost dobře možné, že se hlasování může zproblematizovat.
Dojde tedy podle vás k rozpuštění sněmovny?
Myslím, že ano. Ale později. Odhaduji, že až někdy v listopadu a vedle toho vznikne tlak na dohodu napříč stranami, aby sněmovna některé zákony odhlasovala. Odpor čekám i ve stranách typu TOP 09, ČSSD a nemluvě o řadách nezařazených poslanců či ODS. Očekávám, že negativních komentářů z řad poslanců bude přibývat v řádu desítek.
Dovedu si představit sílící tlak na dohodu s prezidentem republiky, aby se sněmovna rozpustila až k určitému datu, nikoli okamžitě. Třeba po odhlasování některých zákonů. A dovedu si představit, že předčasné volby mohou být až v druhé polovině listopadu.
Bez ohledu na termín voleb je zřejmé, že k nim zemi dovede Rusnokova vláda v demisi. Myslíte, že budou ministři pokračovat v personálních změnách? Třeba v bývalých resortech TOP 09?
Bezesporu se výměny úředníků dají čekat. Někdy naprosto logicky, protože resorty nebyly vždy koncipovány a obsazovány na základě odbornosti, ale podle stranického trikotu. Navíc je pravidelnou politickou zákonitostí, že po výměně ministrů začíná v úřadech etapa auditů, kontrol a začnou se objevovat kostlivci ve skříni. Vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se začaly množit kauzy vedené k bývalým ministrům z řad TOP 09. V té době se bude řešit i kauza sKaret.
Vymezování tu bude už z titulu, že pro Miroslava Kalouska je to výhodné a užitečné. Potřebuje mobilizovat emocionálně, protože by jinak neměl tak vysokou podporu. Emoce je jistá a nezbytná. Ataky budou vzájemné, tlak vytváří protitlak. Útoky budeme slyšet z vedení a volebního štábu TOP 09, z řad vlády a počítám i z hradní kanceláře.
Kalousek dává příležitost jak zemanovcům, tak i dalším novým stranám, vstoupit do relevantního politického kolbiště. Vedou se boje jak mezi bývalými opozičními a bývalými koaličními stranami, tak mezi novými stranami, které ještě nezasedly ve sněmovně. Půjde o velký souboj mezi vypadnuvšími lidovci a zelenými, tak v dalších alternativních proudech. Bude se to týkat Babiše, Okamury, zemanovců, ale třeba i Jany Bobošíkové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka