I podle politologa a historika Stanislava Balíka by měl být pezidentův ponižující požadavek varováním všem parlamentním stranám. „Komu prezident nevěří, že žádá notáře? Komu nebude věřit příště? Takto má vypadat vztah dvou ústavních institucí?“ ptá se v médiích. A vyzývá: „Zastavte Zemana s jeho notářsky ověřenými podpisy – všichni společně – dokud je ještě čas.“
Je to ponižující požadavek, říkají politologové
Jiří Pehe prohlásil, že Miloš Zeman jako prognostik přesně ví, co bude následovat. Že se nad jeho ponižujícím požadavkem strany bývalé vládní koalice rozzuří, že chtít něco takového nemá žádné právo. „Budou se rozčilovat, co si to dovoluje, a nebudou chtít na jeho žádost přistoupit. A on si umeje ruce, řekne, že když mu nebyli schopni dokázat, že mají stojedničkovou většinu ve sněmovně, jmenovat je nebude,“ je přesvědčen Pehe. Shoduje se s názorem novináře Jana Macháčka, že i kdyby Miroslava Němcová přinesla prezidentovi podpisy poslanců, kteří její vládu podporují, na tácu a úředně ověřené, tak prezident řekne, že jsou několik dnů staré a že mají přinést nový seznam.
Ze strany Hradu jde o nátlak na parlamentní strany a nezařazené poslance
Také další politologové se shodují, že jde ze strany Hradu o nátlak. „Je to forma tlaku na jednotlivé parlamentní subjekty a parlamentní jednotlivce s cílem dosáhnout podpory pro kabinet Jiřího Rusnoka. Prezident tím jednak stupňuje tlak a svoji vyjednávací pozici a zároveň i symbolicky zdůrazňuje, jak je Parlament a sněmovní půda roztříštěna, znesvářená a s velmi vysokou mírou vzájemné nedůvěry, takže je nutné je stvrdit formální, úřední cestou,“ sdělil ParlamentnímListům.cz politolog Jan Kubáček. „Je to jedna z taktik, aby nedošlo k situaci, že pár jednotlivců při hlasování o důvěře odejde ze sálu, a tím dá zelenou podpoře. Je to podobné, jako když prezident posílal skrz předáka parlamentního klubu komunistů vzkaz především sociální demokracii, aby tímto způsobem nevyjádřila podporu kabinetu Miroslavy Němcové nebo někomu jinému, kdo by nastoupil za starý kabinet Petra Nečase,“ míní Kubáček.
- TÉMA: Rusnokova vláda
Bývalé vládní strany už šanci od prezidenta nedostanou
Ani politolog Jan Kubáček si ale nemyslí, že by bývalé vládní strany dostaly od prezidenta druhou šanci. „Myslím, že je tu ještě jedno řešení, na které se zapomíná, i když už bylo odzkoušené za prezidenta Václava Havla. A to, že by Jiří Rusnok nebo někdo jiný se mohl stát tím, který dostane za úkol od prezidenta vyhledat nového premiéra. Je to takový cimrmanovský úkrok stranou,“ připomněl politolog postup Václava Havla na sklonku roku 1997, kdy pověřil šéfa lidovců Josefa Luxe ne sestavením vlády, ale vyhledáním budoucího premiéra. „To se stalo, Lux přišel se jménem Tošovského, na kterém se politické strany shodly. Není vyloučeno, že se podobným krokem může celá časová osa natáhnout, když se ještě připomene tento v minulosti použitý instrument,“ míní politolog.
Miloš Zeman bude celý proces účelově protahovat
Miloš Zeman se může podle Kubáčka kuriózně odvolat na předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku, který v prvním pokusu funkci premiéra odmítl, ale ve druhém pokusu se hlásí k ambici a chuti vládu sestavovat pod vedením sociální demokracie. Soudí , že prezident se tak může odvolávat na to, že situace je nepřehledná, protože je tu několik potenciálních kandidátů na premiéra, a proto bude nutné, aby Rusnok vstoupil v jednání a premiéra vyhledal. Může mu k tomu prý nahrát i to, že - jak se dá očekávat - Miroslava Němcová bude odmítat notářsky stvrdit podpisy a přinést je Miloši Zemanovi. „Je možné, že to bude další z argumentů, že nějaká podpora tady je, ale není tak zřetelná, jak očekával, a proto byl nucen přejít k tomuto kroku. Určitě bych tuto variantu neopomíjel. Je možným scénářem řešení o případném druhém kabinetu,“ podotkl politolog pro ParlamentníListy.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová