Andrej Babiš se svým hnutím ANO v průzkumu TNS Aisa pro Českou televizi propracoval na druhé místo s 13 procenty za vítěznou sociální demokracii s 29 procenty hlasů. Podle průzkumu prý přebírá hlasy ODS a TOP 09. V čem má Babiš lepší kampaň?
Především bych chtěl na úvod ještě říci, že zatím vždycky všechny průzkumy veřejného mínění nebo volebních preferencí, které si objednávala Česká televize, měly největší množství chyb. A ty vysmívané agentury jako třeba SANEP, nemluvím tedy o jejich metodice a neprůhlednosti, se dokázaly víc trefit. Takže já vycházím z toho, že to, co publikují agentury spojené s ČT, není výzkum veřejného mínění, ale vytváření veřejného mínění. Názor tak vlastně formují. A v tom má tato televize buď vědomou, nebo nevědomou funkci, protože ze čtyřiadvaceti kandidujících stran si vybere jen ty, které mají podle agentur nejvyšší preference, a to se ještě zastaví na čísle sedm, osm nebo těsně okolo pětiprocentní hranice. To už je nefér, protože při každém průzkumu jsme seznamováni jen s omezeným počtem politických stran. Jde tedy o jednoznačné ovlivňování veřejného mínění, a proto výzkumům nedůvěřuji.
Ale pokud bychom výzkum, na který se ptáte, brali hypoteticky jako správný, a komentář v něm o tom, že Babišovo ANO přitahuje bývalé voliče TOP 09 a ODS, tak je zde několik důvodů. Jednak se tato strana představuje jako strana, která bude chránit zájmy podnikatelů, ne těch velkých žraloků v české ekonomice, kteří vlastně pro českou ekonomiku skoro nic neudělali, než že dali trochu příležitostí nekvalifikované práci, rozprodali zastaralá technická zařízení a vyvezli daně a výnosy někam za hranice. Své zisky realizují v zahraničním finančně-bankovním světě nebo v nějaké neviditelné globální ekonomice. Čili je to strana podnikatelů, a sám pan Babiš ztělesňuje podnikatele, který si sice vydělal rychle peníze, ale který je opakem pana Rittiga s jeho pobytem a státním občanství v Monaku, opakem pana Krejčíře, který se přímo pohyboval na hraně mezi podnikatelskou činností a zločinem.
Možná že podnikatelé, kteří chtějí podporovat pana Babiše, jsou také ti, kteří se podílejí na korupci, která u nás panuje, ale možná že už jen nechtějí platit tolik, kolik se od nich vyžadovalo a kolik ti různí výběrčí od nich chtěli získat ve prospěch politických stran nebo nějakých černých fondů.
Babiš má také výhodu v tom, že mluví úplně jiným jazykem, než tím obvyklým ptydepe (absurdní umělý úřednický jazyk bez významu slov, poprvé užito Václavem Havlem v dramatu vyrozumění – pozn. red.). Mluví tak, jak mu s prominutím, zobák narost. Zrovna sedím pod billboardem ODS, kde je napsáno: „Levicoví lyrici, sorry, volím pravici.“ To je vtip jak od nějakého poslance ODS v Poslanecké sněmovně, který zapomněl, že už v ní nesedí, že sněmovna už byla rozpuštěna. A lidé předpokládají, že něco podobného, co se v Parlamentu dělo v minulosti, se už sem nevrátí. To může být třetí profit pana Babiše. On totiž říká, aby šli všichni ti, kteří zemi vedli špatně, proboha, už pryč s tím, že on ji bude vést jako podnik, což je v tomto okamžiku přitažlivé zejména pro bývalé voliče ODS a TOP 09, kteří například ve Středočeském kraji museli volit ČSSD, protože ODS a TOP 09 jim tu pomoc neposkytla, ačkoliv jí důvěřovali.
Miroslava Němcová teď proti Babišovi vytáhla antikomunistickou kartu, kritizuje spolu s dalšími jeho údajnou spolupráci s StB, označuje jeho stranu jako nesystémovou a populistickou. Může být tato kritika účinná? Neujíždí jim takříkajíc vlak?
Já si myslím, že už jim ve skutečnosti ujel. Paní Němcová si totiž neuvědomuje, že cokoliv ona řekne, je vlastně nedůvěryhodné, protože reprezentuje stranu, která se stala nedůvěryhodnou. Tato vysoká míra nedůvěryhodnosti také ulpívá na TOP 09, ale u ODS je to markantní. Když představitel ODS řekne, že dnes bude hezký den, a kdyby ten hezký den nastal, tak jim to už nikdo nevěří. Nikdo jim už nevěří ani nos mezi očima.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka