„Mně připadá jako úplně neuvěřitelné, aby byl ve vládě, která má ambici se nazývat vládou odborníků, ministrem financí člověk, který dluží za svou volební kampaň ještě půl roku po volbách několik milionů korun. To je jako když se stane kozel zahradníkem,“ prohlásil politolog Petr Sokol k rozhodnutí premiéra Jiřího Rusnoka předat nejdůležitější rezort Zemanovu soupeři v boji o Hrad, který ve druhém kole přímé volby podpořil Miloše Zemana.
Naopak politolog Zdeněk Zbořil tvrdí, že dluh z kampaně se jmenováním do vlády vůbec nesouvisí. „I kdyby mu dluh dnes, když bude ministrem financí, chtěl nějaký sponzor zaplatit, byl by to skandál, který by mohl otřást vládou v základech,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
V něčem je vláda více, v něčem méně stranická než předchozí úřednické vlády
Podle Petra Sokola je dnes už kompletní vláda úplně odlišná od předcházejících, které se nazývaly úřednické, protože je v něčem paradoxně víc stranická, v něčem méně stranická. „Ve Fischerově a Tošovského vládě zasedali dokonce někteří straníci, takže to byly takové polopolitické vlády, kdežto tento kabinet je složen z lidí, které žádné parlamentní politické strany nevyslaly, na druhou stranu tam najdeme lidi, kteří tam jdou proti vůli své politické strany,“ upozornil politolog ParlamentníListy.cz na jednu odlišnost budoucí vlády proti předchozím tzv. úřednickým vládám.
Kdo říká, že nejde o odborníky, nevidí si na špičku nosu, tvrdí Zbořil
I když Zeman nazval vládu premiéra Jiřího Rusnoka vládou odborníků, podle Sokola se zatím zdá, že lidé, kteří by se dali označit opravdu za prvoligové odborníky, by se v ní dali spočítat na prstech jedné ruky. S tím však ostře nesouhlasí politolog Zdeněk Zbořil. „Kdo říká, že to není vláda odborníků, nebo že jde o lidi třetí, čtvrté kategorie, měl by se výrazně zamyslet nad tím, jestli jeho pozorování české politiky není za hranicí normality. Protože jestli něčím vláda vyniká, tak vyniká právě odborníky, zejména ve srovnání s dosavadními ministry. Nemluvě o tom, že jsou v ní lidé, kteří v podobných funkcích působili, jsou k tomu vzděláni a pohybují se v určitém ekonomickém prostředí, které doplácí na politiky Topolánkovy i Nečasovy vlády. Jestli jim něco nechybí, tak je to odbornost,“ namítá Zbořil. I když by si prý také představoval v čele Ministerstva kultury někoho elegantnějšího, než je Jiří Balvín, ve srovnání s předchůdci – doktorem Besserem nebo paní Alenou Hanákovou – je to podle něj odborník. „Není sice divadelník nebo výtvarník, ale člověk, který vedl významnou českou kulturní instituci jako je Česká televize. Kdo zpochybňuje odbornost těchto lidí, nevidí si na špičku nosu,“ kritizuje většinu svých kolegů politolog, který Zemanův krok hájí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová